fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Efektywne finansowanie przedsiębiorstw

Bloomberg
Polskie firmy powinny zwracać uwagę nie tylko na cenę finansowania, ale też na wskaźniki zadłużenia, w których optymalizacji pomaga właściwe zarządzanie kapitałem obrotowym.

Finansowanie polskich przedsiębiorstw różni się od tego w globalnych firmach zagranicznych. W większości przypadków polskie firmy krótkoterminowo finansują się zwykłym kredytem w rachunku bieżącym. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie.

Ważny kapitał obrotowy

– Wciąż niewiele polskich przedsiębiorstw przywiązuje większą wagę do wskaźników finansowych, a często jedyne, na co firma zwraca uwagę, to cena finansowania – zauważa Iwona Engelhardt, dyrektor do spraw sprzedaży produktów finansowania handlu zagranicznego w Deutsche Bank Polska.

Mniejsze przedsiębiorstwa, mające problem z otrzymaniem zwykłego kredytu w rachunku bieżącym, finansują się również poprzez faktoring, najczęściej z regresem. – Tymczasem światowym trendem na rynku dużych firm międzynarodowych jest zwracanie bacznej uwagi na wskaźniki finansowe i próba ich polepszenia poprzez zmniejszenie długu, czyli kredytów. Jednym słowem firmy kładą coraz większy nacisk na finansowanie się poprzez lepsze zarządzanie kapitałem obrotowym – dodaje Engelhardt.

Dlatego efektywne zarządzanie zobowiązaniami, należnościami i zapasami staje się jednym z podstawowych zadań w przedsiębiorstwie. Można obecnie zauważyć powolny trend analizowania przez polskie firmy możliwości dodatkowego elastycznego finansowania właśnie poprzez lepsze zarządzanie swoim kapitałem obrotowym.

– I tu szyte na miarę rozwiązania, szczególnie z zakresu sprzedaży wierzytelności instytucjom finansowym, jak też finansowanie dostawców przy jednoczesnym wydłużaniu terminów płatności dla kupującego, mogą się okazać najbardziej odpowiednim rozwiązaniem dla firm – dodaje Marcin Piecha z departamentu bankowości korporacji międzynarodowych w Deutsche Bank Polska.

Dopasowane narzędzia

Rozwiązania te w wielu przypadkach są korzystne zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Pozwalają zoptymalizować przepływy pieniężne, umożliwiają księgowanie faktycznej sprzedaży pomimo odroczonego terminu płatności, dają możliwość zmniejszenia wykorzystania kredytu lub wykorzystania go na inne cele służące rozwojowi firmy. Na liście korzyści warto podkreślić także potencjalne oszczędności w zakresie ubezpieczenia należności oraz znaczną poprawę wskaźników optymalizujących kapitał obrotowy. Silniejsza jest także współpraca kontrahentów, których działania oparte są na obopólnych korzyściach.

Jednakże zastosowanie tych rozwiązań bywa dość skomplikowane, szczególnie w przypadku firm, które działają jednocześnie w różnych krajach, na różnych kontynentach oraz w różnorodnych obszarach kulturowych oraz rozliczają się w różnych walutach.

– Deutsche Bank ze swoją globalną siecią i wieloletnim doświadczeniem międzynarodowym oraz lokalnym jest wiarygodnym partnerem w tym obszarze. Nasze innowacyjne, dopasowane do konkretnych potrzeb rozwiązania w zakresie krótko-, średnio- i długoterminowego finansowania handlu umożliwia nam realizowanie globalnych potrzeb naszych klientów korporacyjnych i instytucji finansowych – podkreśla Iwona Engelhardt.

Z pomocą przychodzą odpowiednie narzędzia. Analiza takich wskaźników, jak DSO (days sales outstanding), DPO (days payable oustanding) i DIO (days inventory outstanding), oraz porównanie ich z tymi wskaźnikami u konkurencji daje przedsiębiorstwom pogląd na ich pozycję na rynku oraz pokazuje kierunki, w jakich powinna zmierzać optymalizacja zarządzania kapitałem obrotowym.

Eksperci zwracają uwagę, że w dogłębnej analizie zarządzania kapitałem obrotowym firm brane są pod uwagę nie tylko te wskaźniki, ale także dalekosiężne plany danego przedsiębiorstwa, jego strategia rozwoju oraz szeroko pojęta sytuacja makroekonomiczna, polityczna, a nawet społeczna lokalnego rynku, na którym ono funkcjonuje.

tekst powstał we współpracy z Deutsche Bankiem

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA