fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Algieria: pięciu miliarderów aresztowanych za korupcję

AFP
Pięciu algierskich miliarderów zostało aresztowanych z powodu podejrzenia o korupcję. Kilku z nich to bliscy współpracownicy byłego prezydenta Abdelaziza Bouteflika.

Agencja Reutera, powołując się na państwowa telewizję, informuje, że aresztowania to efekt dochodzenia antykorupcyjnego w Algierii.

Aresztowani miliarderzy to Issad Rebrab, uważany za najbogatszego człowieka w Algierii, który zajmuje się biznesem spożywczym a przede wszystkim produkcją curku oraz czterech braci - Reda, Tareka, Abdela Kadear i Karima - z wpływowej i bogatej rodziny Kouninef.

Rebrab jest prezesem największej prywatnej firmy w kraju Cevital, która importuje nierafinowany cukier z Brazylii - przetwarza go i eksportuje do Tunezji, Libii i na Bliski Wschód. Jest też właścicielem popularnej gazety "Liberte".

Natomiast rodzina Kouninef to bliscy sojusznicy byłego prezydenta Bouteflika, który rządził Algieroia przez 20 lat.

Według telewizji "Al Jazeera" Issad Rebrabnie został aresztowany, ale dobrowolnie udał się na spotkanie ze śledczymi.

Na początku kwietnia tego roku aresztowany został inny prominentny biznesmen algierski Ali Haddad. "Al Jazeera", twierdzi, że został zatrzymany na granicy z Tunezją, kiedy usiłował wywieźć znaczne sumy w gotówce.

Abdelaziz Bouteflika został zmuszony do odejścia ze stanowiska trzy tygodnie temu po gwałtownych protestach społecznych orz naciskach ze strony armii.

Po dymisji prezydenta szewf algierskiej armii generał Gaid Salah zapowiedział, że elita finansowa kraju zostanie ukarana za wszechobecna korupcję.

Antykoropcyje dochodzenie toczy się juz przeciwko byłemu premierowi Ahmedowi Ouyahia oraz obecnemu ministrowi finansów Mohamedowi Loukalowi, którzy byli jednymi z najbliższych współpracowników obalonego prezydenta. Obu politykom zarzuca się niewłaściwe dysponowanie funduszami budżetowymi - poinformowała telewizja państwowa.

W stolicy kraju Algierze wciąz jednak trwaja protesty. Ich uczestnicy domagają się odsunięcia od władzy tymczasowego prezydenta - Abdelkadera Bensalaha, przewodniczącego niższej izby parlamento, a także innych wysokiej rangi polityków, którzy byli w rządzie za czasów prezydenta Bouteflika.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA