fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Bąbelki z Pensylwanii coraz mocniejsze nad Wisłą i w UE

Adobe Stock
Air Products, potentat gazów technicznych z USA, a zarazem jeden z liderów rynku w Polsce, przejął firmę ACP –największego niezależnego producenta dwutlenku węgla w Europie.

Transakcja umacnia i tak silną pozycję koncernu Air Products (8,9 mld dol. przychodów w 2018 r., 16 tys. zatrudnionych) jako dostawcy dwutlenku węgla w krajach naszego regionu oraz rozszerza wpływy amerykańskiego lidera na rynku gazów przemysłowych na obszarze Europy kontynentalnej. Firma ACP z centralą w belgijskim Heusden-Zolder ma 4 fabryki ciekłego dwutlenku węgla i 2 wytwórnie suchego lodu zlokalizowane m.in. w Niemczech, Belgii i w Polsce (Carbowil Włocławek).

- W połączeniu z naszą ofertą komplementarnych produktów, zakup ACP pozwoli jeszcze lepiej świadczyć usługi obecnym klientom oraz wykorzystać nowe możliwości rozwoju na rynku gazów przemysłowych – zapewnił Ivo Bols prezes Air Products ds. Gazów Przemysłowych na region Europy i Afryki. Już teraz Air Products oferuje szeroką gamę gazów przemysłowych w 13 europejskich krajach, w tym także ciekły dwutlenek węgla dostarczany z fabryk znajdujących się w Hiszpanii i Polsce.

Polskie inwestycje

Amerykańska spółka sprzedająca swe ulotne produkty w 50 krajach świata już od 76 lat pozyskuje i przetwarza gazy atmosferyczne i przemysłowe oraz produkuje urządzenia wykorzystywane przez przemysł rafineryjny, petrochemiczny, metalurgiczny, elektroniczny i spożywczy. Air Products jest także światowym liderem w zakresie technologii i urządzeń do skraplania gazu ziemnego. W 2018 roku globalne przychody ze sprzedaży firmy wyniosły 8,9 miliarda dol.

W Polsce Air Products ma już 9 – zatrudniających ok. 500 pracowników - zakładów produkcyjnych: 4 wytwornie gazów sprężonych (w Kędzierzynie-Koźlu, Częstochowie, Głogowie i Tarnowie, a także 5 centrów napełniania butli i dystrybucji zlokalizowanych w Siewierzu, Korzonku, Brzegu Dolnym, Poznaniu i Warszawie. W 2017 roku wartość sprzedaży gazowych surowców Polsce przekroczyła 518 mln zł.

Amerykanie swoją ekspansję na w Wisłą rozpoczęli w 2007 r. To wówczas po przejęciu firmy BOC Gazy Air Products stał się jednym z głównych dostawców gazów technicznych na polski rynek. AP zainwestował od tego czasu w konsolidację istniejących i rozwój nowych zakładów w kraju ponad 1,6 mld zł.

Obecnie firma dostarcza tlen do szpitali, wodór do celów przemysłowych i energetycznych, jest dostawcą innowacyjnych technologii konserwowania żywności ( sprzedaje mieszanki gazów do pakowania i przechowywania żywności w atmosferze ochronnej) oraz producentem gazów technicznych i gazowych mieszanek dla branży chemicznej, hut, wytwórni półprzewodników, największych w Polsce fabryk szkła , spawalnictwa.

Od napojów gazowanych do półprzewodników

Globalny dziś Air Products powstał w 1940 roku w Detroit w Stanach Zjednoczonych. Od prawie 80 lat firma dostarcza gazy atmosferyczne i procesowe oraz urządzenia wykorzystywane przez przemysł rafineryjny, petrochemiczny, metalurgiczny, elektroniczny, wytwórczy, spożywczy i napojowy. Obecnie firma znana jest z innowacji chroniących środowisko wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju.

Air Products współpracuje z klientami z branży przemysłowej, energetycznej i ochrony zdrowia na całym świecie, oferując zestaw gazów atmosferycznych (tlen, azot, argon), procesowych (wodór, dwutlenek węgla, acetylen) oraz gazów specjalnych, a także specjalistyczne wyroby chemiczne oraz urządzenia do ich produkcji i usługi. Firma jest liderem na szybko rozwijających się rynkach półprzewodników, dostawcą wodoru do ogniw paliwowych, także dla okrętów podwodnych tlenu dla domowych usług medycznych, skraplania gazu ziemnego oraz produkcji zaawansowanych powłok i klejów.

Główna siedziba firmy mieści się w Allentown w stanie Pensylwania (USA). Centrala europejska to Hersham pod Londynem w Wielkiej Brytanii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA