fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nie żyje znany francuski projektant mody Hubert de Givenchy

Hubert de Givenchy
AFP
Hubert de Givenchy, który zmarł w wieku 91 lat, był nie tylko projektantem ubrań, ale także kostiumografem filmowym i kolekcjonerem sztuki. Tworzył też perfumy.

Givenchy studiował w paryskiej Ecole des Beaux Arts wbrew rodzicom, którzy chcieli by został prawnikiem. Zanim otworzył własny dom mody, doświadczenie zdobywał u Jacques'a Fatha, Luciena Lelonga oraz awangardowej projektantki Elsy Schiaparelli. Zaczynał karierę razem z innymi wielkimi projektantami - Pierre Balmainem i Christianem Diorem.

Swój własny dom mody otworzył w 1952 roku w Paryżu i przez pół wieku tworzył prawdziwe dzieła sztuki krawieckiej. Na emeryturę przeszedł w 1995 roku.

W latach 50. i 60. projektował kostiumy filmowe dla Audrey Hepburn, która wystąpiła w jego sukni m.in. w filmach „Sabrina” oraz "Śniadanie u Tiffany'ego". Za stroje Hepburn z filmu „Zabawna buzia" projektant otrzymał nominację do Oscara.

W latach 50 wymyślił sukienkę- futerał, balloon coat i sukienkę typu baby doll.

Audrey Hepburn, która kreacje od Givenchy nosiła także prywatnie, twierdziła, że nie jest on tylko projektantem, ale „twórcą osobowości”. Projektant twierdził, że była również inspiracją dla pierwszych stworzonych przez niego perfum – L'Interdit.

Wśród znanych klientek Huberta de Givenchy była także pierwsza dama USA – Jacqueline Kennedy Onassis, aktorki Lauren Bacall, Ingrid Bergman oraz Marlene Dietrich i Greta Garbo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA