fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Automaty do gier tylko państwowe

123rf
Nowa ustawa hazardowa, która zacznie obowiązywać 1 kwietnia wprowadza kilka długo oczekiwanych przez branżę zmian.

Do najważniejszych należy poszerzenie katalogu dozwolonych w Polsce gier hazardowych online. Dotąd jedyną dozwoloną formą były internetowe zakłady wzajemne. Za trzy miesiące dozwolone będą wszelkie formy hazardu internetowego, w tym poker internetowy, bingo online, czy też kasyno online.

Jak tłumaczy mec. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska, radca prawny w DLA Piper, o ile samo poszerzenie katalogu gier jak najbardziej zasługuje na uznanie, to trudno uznać za uzasadnione zastrzeżenie prowadzenia wszystkich tych nowych gier online innych niż zakłady wzajemne i loterie promocyjne dla spółki wykonującej monopol Skarbu Państwa. - Powierzenie organizacji takich gier jednej spółce Skarbu Państwa nie zagwarantuje bowiem szerokiej i różnorodnej oferty dla polskich graczy, a tym samym może nie przełożyć się w zakładanym wymiarze na przychody państwowego monopolisty - przekonuje.

Jak wskazuje, monopol Skarbu Państwa został również rozszerzony na prowadzenie salonów gier na automatach. Z ostatecznej wersji nowelizacji usunięto przy tym limit automatów, projektowany początkowo na 60 tys. sztuk. Poza kasynami i salonami gier na automatach, posiadanie niezarejestrowanych automatów do gier będzie zakazane i zagrożone surowymi sankcjami.

- Pozytywną zmianą jest wprowadzenie obowiązkowych regulaminów odpowiedzialnej gry przez operatora salonów gier na automatach oraz operatorów internetowych czy też częściowa liberalizacja pokera, pozwalająca na organizację turniejów pokerowych poza kasynami - ocenia mec. Wietrzyńska-Ciołkowska.

Jej zdaniem pozytywnie należy również ocenić regulację zezwalającą na ograniczoną reklamę licencjonowanych zakładów wzajemnych. - Natomiast pewne kontrowersje budzą wchodzące od 1 lipca przepisy nakazujące blokować dostęp do domen hazardowych wpisanych do nowotworzonego rejestru przez Ministerstwo Finansów oraz nakazujące blokowanie usług płatniczych na stronach internetowych wykorzystujących domeny znajdujące się w takim rejestrze - twierdzi radca prawny DLA Piper.

- Kontrowersje te związane są zarówno z proporcjonalnością takiego środka, jak i praktycznym przerzuceniem kosztu blokowania na przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz operatorów płatności - kontynuuje. Jeśli chodzi o tych ostatnich, to po wejściu w życie znowelizowanej ustawy nie będą już mogli oferować czy reklamować określonych swoich usług (czynności bankowych) w salonach gier na automatach a także na stronach operatorów hazardowych online. - Ustawa tworzy też z 4-proc. wpływów z dopłat do gier objętych monopolem Skarbu Państwa nowy fundusz celowy - Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który będzie do dyspozycji premiera - zauważa mec. Wietrzyńska-Ciołkowska.

Wyjaśnia, że fundusz tworzony jest niejako kosztem dotychczasowych funduszów finansowanych z takich dopłat, to jest Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (zmniejszenie z 77 na 75 proc. wpływów przeznaczanych dotąd na ten cel) oraz Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (zmniejszenie z 3 na 1 proc. wpływów z dopłat).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA