fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Bayer zapłaci 1,6 mld dol. za szkodliwe implanty antykoncepcyjne

Bloomberg
Niemiecki gigant farmaceutyczno-chemiczny zgodził się zapłacić 1,6 mld dolarów w ramach ugody z większością powódek w Stanach, które podały go do sądów za implant antykoncepcyjny Essure.

Obecna ugoda dotyczy ok. 90 proc. z 30 tys. pozwów, w których kobiety zarzucają producentowi spowodowanie wewnętrznych obrażeń. Zawarte porozumienie nie oznacza „uznania czynów karalnych czy odpowiedzialności Bayera” — zastrzegł koncern z Leverkusen.

Bayer ogłosił w 2018 r. stopniowe wycofywanie Essure ze Stanów z powodu malejącej sprzedaży tego implantu, a nie na skutek problemów z jego bezpiecznym stosowaniem — pisze Reuter.

To druga sporna kwestia, które dużo kosztuje Bayera za inwestowanie w USA. W czerwcu postanowił zapłacić 10,9 mld dolarów w długim sporze o szkodliwość dla zdrowia środka chwastobójczego Roundup, produkowanego przez firmę Monsanto, kupioną za 64 mld dolarów. Implant do jajowodów Essure został opracowany przez firmę Conceptus, a Bayer kupił ją w czerwcu 2013. Z implantu skorzystało od 2002 r. ok. 750 tys. kobiet.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA