fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Electrolux zwalnia, ale nie w Polsce

Bloomberg
Firma w ramach nowego planu wzrostu wydajności produkcji zwolni ok. 900 osób. Plan dotknie głównie Węgier.

Firma ogłosiła plan outsourcingu części swojej obecnej produkcji na Węgrzech i zainwestowania w fabrykę lodówek w Nyíregyháza. Opłaty restrukturyzacyjne w trzecim kwartale 2019 r. wyniosą ok. 1,6 mld koron szwedzkich (ok. 650,6 mln zł), zaś wpływ netto pozycji jednorazowych w trzecim kwartale będzie ujemny i wyniesie około 400 mln koron. 

Electrolux już 31 stycznia ogłosił zamiar wydzielenia obszaru działalności Professional Products jako oddzielnej firmy. Firma ogłosiła również plan przyspieszenia wzrostu poprzez utworzenie czterech regionalnych obszarów biznesowych i reorganizację kluczowych funkcji globalnych. Wynikające z tego zwolnienia wpłyną na około 875 stanowisk nieprodukcyjnych na całym świecie, odbędą się odpowiednie konsultacje z związkami zawodowymi. Działania te z nadwyżką zrekompensują wzrost bieżących kosztów związanych z oddzieleniem produktów profesjonalnych i spowodują usprawnienie konfiguracji dla biznesu konsumenckiego.

Zwolnienia dotkną w Europie głównie Węgier, ale jak podkreśla polskie biuro Electrolux w naszym kraju wpływ zmian i co za tym idzie skala ewentualnych zwolnień, będzie znikoma. 

Electrolux realizuje obecnie również program inwestycji produkcyjnych, o łącznej wartości 8 mld koron w ciągu 4-5 lat od 2018 r., w celu wzmocnienia konkurencyjności i zwiększenia rentowności. W ramach tego planu firma zdecydowała się zainwestować ok. 100 mln euro w automatyzację, cyfryzację i innowacje w produkcji wysokiej klasy lodówek w Nyíregyháza na Węgrzech. Ponadto w przeglądzie ogólnej konkurencyjności operacji produkcyjnych na Węgrzech Electrolux zdecydował się na outsourcing produkcji odkurzaczy ze swojego zakładu w Jászberény i znacznej części obecnie produkowanych tam wolnostojących lodówek. Oczekuje się, że wpłynie to na około 800 pracowników produkcyjnych i odbędą się odpowiednie konsultacje związkowe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA