fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Trump krytykuje UE i Chiny za politykę walutową

Bloomberg
Amerykański prezydent Donald Trump skrytykował szefa Fedu za podwyżki stóp oraz Chiny i UE za "manipulowanie walutą".

- Myślę, że Chiny manipulują swoją walutą, absolutnie tak. I myślę, że również euro jest manipulowane - stwierdził Trump w wywiadzie dla agencji Reutera.

Słowa prezydenta kłócą się z oficjalnymi raportami Departamentu Skarbu, które jak na razie nie wykazały, że UE i Chiny celowo osłabiają swoje waluty, by uzyskać przewagę konkurencyjną nad USA. Te uwagi świadczą jednak o tym, że Trump może być zaniepokojony osłabieniem chińskiego juana wyraźnie widocznym w ostatnich miesiącach. Od połowy maja juan stracił do dolara blisko 7 proc. i jest to interpretowane jako próba pomocy przez chińskie władze eksporterom poszkodowanym w wyniku wojny handlowej z USA.

Trump skrytykował również politykę pieniężną prowadzoną przez szefa Fed kierowany przez Jerome'a Powella. - Nie ekscytują mnie jego podwyżki stóp, o nie - powiedział Trump. Podczas niedawnego spotkania ze sponsorami kampanii republikanów do Kongresu prezydent przyznał, że spodziewał się, że Powell będzie szefem Fedu opowiadającym się za "tanim pieniądzem".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA