fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Jacek Czech: Do startupów nikt nie ma w Polsce zaufania

Cały czas w Polsce cierpimy na absolutny deficyt zaufania między sobą – mówi Jacek Czech, Dyrektor ds. Rozwoju Krajowej Izby Gospodarczej, gość programu Marcina Piaseckiego.

Krajowa Izba Gospodarcza zorganizowała VIII Kongres Innowacyjnej Gospodarki.

Gość zaznaczył, że nie można upraszczać, iż innowacja to technologia. - Innowacje to są również kwestie kulturowe i wiele innych rzeczy. W tym roku na kongresie skupiliśmy się na innowacyjnej gospodarce i firmie, ale również na akcjonariacie pracowniczym - mówił Czech.

Tłumaczył, że jeżeli firma jest innowacyjna, to ludzie muszą czuć się z nią mocno związani. - Akcjonariat pracowniczy to ewidentny motywator dla ludzi, żeby wiązać się z firmą i dla niej lepiej pracować. Jeżeli nie nałożymy na to kwestii stricte innowacyjnych, to i tak polegniemy na rynku – ocenił.

Czech podkreślił, że jest daleki od porównywania do tego, co się dzieje np. w Izraelu czy Dolinie Krzemowej. - Na rondzie Gaulle’a w Warszawie rośnie palma, która nie jest naturalna. Ona fizycznie nie wyrośnie. Tak samo z wielu względów, nie wprowadzimy systemów innowacyjnych na zasadzie przeniesienia. Tego się nie da zrobić, bo tu są pewne bariery kulturowe – mówił.

- Samo postawienie urządzenia niewiele da, bo człowiek musi mieć świadomość jego wykorzystania. - dodał.

Czech zaznaczył, że niezmierne ważną kwestią związaną z innowacyjnością w sprawach miękkich jest definiowanie przyszłości.

- Funkcjonując w organizacji na odpowiednim stanowisku, dana osoba ma kompletnie inne spojrzenie na rozwój niż było to w systemach, kiedy decydowała tylko bardzo wąską grupa ludzi. Dzisiaj, jeżeli ktoś coś wdraża, musi mieć wsparcie na poziomie organizacyjnym – tłumacył.

Gość przypomniał, że innowacyjność często kojarzy się ze startupami, ale nie ma żadnego ekosystemu. - Do startupów nikt nie ma zaufania. Można wymyślić najlepszą rzecz na świecie, ale zaufanie mamy do firm, których markę znamy – ocenił.

- W Polsce jest wiele startupów i wymyślają wiele rzeczy, ale brakuje ekosystemu, żeby tę myśl można było zaszczepić i ją komercjalizować – dodał.

Czech podkreślił, że cały czas w Polsce cierpimy na absolutny deficyt zaufania między sobą. - Trzeba jednak powiedzieć, że to się zmienia na korzyść – zaznaczył.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA