fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Od 2 grudnia można pracować bez maseczek, jeśli szef pozwoli - rząd zmienił przepisy

Adobe Stock
Obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscu pracy od dziś zależy od woli pracodawcy. A dokładnie: co do zasady obowiązuje, ale szef może go uchylić.

W środę 2 grudnia weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (opublikowane w Dzienniku Ustaw pod poz. 2132). Zmieniło ono obowiązujący od soboty 28 listopada nakaz zakrywania ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, niezależnie czy jest to niewielki pokój, open space w biurze, czy hala fabryczna.

Rząd zdecydował się na zmianę, gdyż pracodawcy zgłaszali trudności w egzekwowaniu nakazu: pracownik  może odmówić zakrywania nosa i ust, powołując się na swój stan zdrowia i potwierdzić to jedynie oświadczeniem. Tymczasem od niedawna obowiązuje nowy przepis 116 §1a w Kodeksie wykroczeń, który przewiduje sankcje za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Pracodawcy obawiali się, że jeśli nie wyegzekwują obowiązku noszenia maseczek, narażą się na karę grzywny.

Teraz sami będą mogli znieść nakaz albo go utrzymać.

W tym drugim przypadku pracownicy muszą się pogodzić się z niewygodami i nosić maseczki lub inne osłony. W przeciwnym przypadku ryzykują nałożenie kary porządkowej. Pracodawca może bowiem uznać takie zachowanie za naruszenie zasad BHP, do których przestrzegania zobowiązuje go  kodeks pracy. Krnąbrny pracownik może zostać ukarany karą finansową w wysokości nawet jednodniowego wynagrodzenia.

Warto zaznaczyć, że najnowsze przepisy dopuszczają już spożywanie posiłków i napojów bez maseczki na terenie zakładów pracy. Nie jest to uzależnione od decyzji pracodawcy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA