fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Senat uchwalił nowelizację ustaw antycovidowych. Są poprawki

Senat
fot. Marta Marchlewska - Kancelaria Senatu
Senat uchwalił z poprawkami nowelę ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Za głosowało 92 senatorów , przeciw był 1 senator, 1 wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do Sejmu.

Uchwalona w ubiegły czwartek przez Sejm nowelizacją ustaw o przeciwdziałaniu  pandemii była rozpatrywana  jako pierwszy punkt rozpoczętego w poniedziałek posiedzenia Senatu.

Wcześniej senacka komisja zdrowia opowiedziała się za poprawkami do tej nowelizacji. Zaproponowała m.in. utworzenie funduszu celowego w wysokości ok. 5 mld zł na zakup testów dla pracowników medycznych i seniorów.

W nocnym głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za utworzeniem funduszu celowego na zakup testów na koronawirusa dla medyków, pracowników opieki społecznej, osób w wieku powyżej 60. lat oraz rodziców i opiekunów dzieci do ukończenia 1. roku życia. Fundusz ma wynosić nie mniej niż 5 mld zł w roku budżetowym. Poprawkę poparło 50 senatorów, 44 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja przewiduje m.in. podwojenie wynagrodzenia medyków zaangażowanych w walkę z pandemią oraz wyłączenie ich z odpowiedzialności karnej za nieumyślne błędy medyczne popełnione w czasie leczenia zakażonych.

Senatorowie w nocnym głosowaniu poparli poprawkę ustanawiającą comiesięczny dodatek do wynagrodzenia (w wysokości 100 proc. miesięcznego wynagrodzenia) dla osób wykonujących zawody medyczne i takich, z którymi zawarto umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, uczestniczących w wykonywaniu świadczeń zdrowotnych wobec osób chorych na COVID-19 lub osób z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dodatek dotyczy okresu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii i dotyczy osób, które nie zostały skierowane do pracy na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Poprawkę poparło 49 osób, 43 były przeciw, 1 wstrzymała się od głosu.

Nowela wprowadza też kary grzywny za niestosowanie się do obostrzeń między innymi dotyczących zakrywania ust i nosa oraz zezwala na odmowę sprzedaży tym osobom.

Ustawa przyznaje pełne uposażenie dla mundurowych, którzy odbywają przymusową kwarantannę. Nowe przepisy pozwalają na włączenie się w walkę z COVID-19 studentom medycyny czy lekarzom obcokrajowcom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA