fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wzrost dochodów i kontrola kosztów

Fotorzepa, Marta Bogacz
Dla polskiego sektora bankowego I półrocze było udane – rósł wynik odsetkowy i prowizyjny, koszty działania były stabilne, a odpisy kredytowe niskie.

Po II kwartale 2017 r. zysk netto łącznie 21 banków w Polsce, odpowiadających za ponad 80 proc. aktywów całego sektora, sięgnął 5,57 mld zł, czyli był o prawie 24 proc. niższy niż rok temu. Czemu zatem piszemy o udanym okresie? Wyjaśnieniem są zdarzenia zaburzające porównywalność.

Wynik netto jest wyraźnie niższy niż rok temu, ale wtedy sektor dostał jednorazowy zastrzyk dzięki sprzedaży udziałów w Visa Europe do Visy Inc., co podbiło wynik netto o ponad 1,6 mld zł. Poza tym w bieżącym roku wyniki I półrocza (szczególnie I kwartału) zostały obciążone wyższą daniną na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, bo zmieniły się zasady księgowania składek na BFG, choć ich łączna kwota nadal wynosi około 2,1 mld zł netto w całym roku. Z powodu tych zmian w I półroczu banki zapłaciły około 1,6 mld zł składek, a pozostałe 0,5 mld zł zaksięgują w pozostałych dwóch kwartałach. Tymczasem rok temu co kwartał płacona była równa część rocznej składki....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA