fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banki wchodzą w chmurę

Visa Europe
Kolejne banki wprowadzają płatności mobilne w telefonie w technologii HCE (Host Card Emulation) czyli w tzw. chmurze.

Na dniach w szerokiej ofercie udostępni je Getin Noble Bank oraz Bank Zachodni WBK, a w listopadzie także Eurobank. Banki wprowadzają tę formę, ponieważ pozwala płacić w terminalu zbliżeniowo, ale nie wymaga korzystania z usług operatorami telekomunikacyjnymi.

- HCE to też NFC (Near Field Communication- red. ), tylko nie wykorzystuje karty SIM, lecz „chmurę". Porównując natomiast rozwiązanie HCE z technologią sim-based to jest różnic kilka, a najważniejsza dla użytkownika to brak wymogu posiadania dodatkowych usług u operatora GSM oraz specjalnej karty SIM – wyjaśnia Michał Frankiewicz, ekspert ds. rozwoju biznesu w centrum rozwoju kart płatniczych BZWBK. Dodaje, że z drugiej strony HCE ograniczone jest, póki co, do urządzeń z systemem Android 4.4 lub wyżej. - Czas więc pokaże, które z tych rozwiązań zyska większą aprobatę wśród klientów. Teoretycznie, możliwe jest uzyskanie synergii z obu technologii, co wydaje się optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia klienta – podkreśla Michał Frankiewicz.

Zaawansowane testy przed wprowadzeniem płatności w technologii HCE do szerokiej oferty prowadzi również Eurobank.

- Usługa HCE, którą planujemy udostępnić w ramach aplikacji jeszcze w listopadzie, to kolejny etap w rozwoju płatności mobilnych - podkreśla Wojciech Humiński, wiceprezes Eurobanku.

Pierwszym bankiem, który wprowadził mobilne płatności zbliżeniowe w tej technologii był Pekao. Ma je w ofercie już od grudnia 2014 roku.

- Obecnie, połowa płatności wykonywanych smartfonami z aplikacją PeoPay, to płatności zbliżeniowe HCE - mówi Katarzyna Münnich z biura prasowego banku. Wyjaśnia, że rozwiązanie skierowane jest do użytkowników aplikacji płatności mobilnych PeoPay, którzy posiadają najpopularniejsze modele smartfonów z systemem operacyjnym Android (min. wersja 4.4 KitKat), które wyposażone są w antenę NFC.

- W technologii PeoPay HCE można płacić we wszystkich terminalach zbliżeniowych w kraju i za granicą W Polsce jest to 311 tys. terminali, co stanowi 77 proc. wszystkich terminali dostępnych w kraju. Przy pomocy smartfonu z aplikacją PeoPay można zapłacić również w większości sklepów internetowych, a także wypłacić gotówkę w bankomatach Banku Pekao - tłumaczy.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA