fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Biuro Informacji Kredytowej : Polacy zadłużali się przed świętami

Polacy przezyli święta na kredyt
123rf.com
W okresie przedświątecznym instytucje finansowe udzieliły mniej kredytów niż rok temu, ale ich łączna wartość wyraźnie wzrosła.

Biuro Informacji Kredytowej przeanalizowało skalę zaciągania przez Polaków kredytów konsumpcyjnych (ratalnych i gotówkowych) w okresie przedświątecznym (od 1 grudnia do 24 grudnia). W tym okresie 2016 r. banki i SKOK-i udzieliły łącznie 556,4 tys. kredytów na kwotę 5,7 mld zł. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba udzielonych kredytów spadła o 12 proc., natomiast ich wartość urosła o 4 proc.

Wpływ na wzrost wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych miał przyrost średniej kwoty zaciągniętego kredytu w bankach w okresie przedświątecznym 2016 r., który wynosił 10 280 zł i wzrósł o 18 proc. wobec poprzedniego roku. - Ugruntowuje się obserwowany od kilku lat trend przesuwania się finansowania niskokwotowego, do 4 tys. zł, do firm pożyczkowych, a wysokokwotowego do banków - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK.

Firmy pożyczkowe raportujące do BIK-u w okresie przedświątecznym 2016 r. udzieliły prawie 141 tys. pożyczek na wartość 270,9 mln zł. Jest to wzrost o 6 proc. w liczbie i aż o 29 proc. pod względem wartości. Stało się tak, ponieważ wrosła średnia wartość udzielonej pożyczki o 21 proc., do 1923 zł.

Jak informował grudniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Konsumpcyjne, wartość wniosków o kredyty konsumpcyjne, w przeliczeniu na dzień roboczy, była wyraźnie wyższa od analogicznego okresu roku ubiegłego (+10,9 proc. w grudniu 2016 r.). W związku z tym spodziewany był pozytywny wynik sprzedaży tych kredytów szczególnie w segmencie sprzedaży ratalnej, związanej z zakupami świątecznymi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA