fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Prezes NBP zapowiada powrót banknotu o nominale 1000 zł

Adam Glapiński, prezes NBP
Adam Glapiński, prezes NBP
Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
Adam Glapiński ogłosił w piątek, że NBP posiada dużą część zapasu gotówkowego w banknotach 500-złotowych, i zapowiedział wprowadzenie do obiegu nowego banknotu o nominale 1000 zł.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji prasowej omówił planowane w tym roku zmiany w polityce pieniężnej, w tym możliwość obniżenia stóp procentowych poniżej zera w sytuacji radykalnego pogorszenia sytuacji gospodarczej.

Glapiński wspomniał także o rosnącym zainteresowaniu banknotem o nominale 500 zł, który pomaga pokryć zapotrzebowania banków i realizować bieżące wypłaty dokonywane przez klientów. Jak zaznaczył prezes NBP, w czasie pandemii banknoty te były „bardzo akceptowane” i od marca ich liczba w obiegu wzrosła o 20 mln.

Jak poinformował Glapiński, w sumie od lutego 2017 roku NBP wypuścił do obiegu już 46,5 mln banknotów 500-złotowych, w celu tworzenia „narodowego zapasu gotówki”.

- Mamy ogromny rezerwuar zapasu gotówkowego i obsłużymy wszystkich ludzi, którzy będą chcieli wypłacić z banku gotówkę - podkreślił Adam Glapiński. - NBP nie ma wszystkiego w nominałach 100- i 200-złotowych; dużą część zapasu gotówkowego NBP posiada w banknotach 500-złotowych - dodał.

Prezes NBP zaskoczył również zapowiedzią wprowadzenia w najbliższych latach do obiegu banknotu o nominale 1000 zł. Banknot ten nie był używany w Polsce od ponad dwóch dekad - a dokładnie od 31 grudnia 1996 roku.

Więcej na: Business Insider Polska

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA