fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Na wyższy limit płatności bez PIN trzeba poczekać

Adobe Stock
Od dzisiaj będzie wdrażana możliwość płatności zbliżeniowej do 100 zł bez PIN, a nie jak do tej pory do 50 zł. Limit nie zostanie jednak do razu podniesiony wszędzie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Od dzisiaj, zgodnie z wcześniejszymi komunikatami Związku Banków Polskich, sukcesywnie w terminalach płatniczych w całej Polsce będzie wdrażana możliwość płatności zbliżeniowej do kwoty 100 zł bez konieczności ich autoryzacji PIN-em. Dotychczasowy limit wynosił 50 zł.

To odpowiedź banków na apel Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, aby w trybie nadzwyczajnym podjęły działania mające na celu jak najszybsze wprowadzenie podwyższenia limitu dla płatności zbliżeniowych. - Pozwoli to na ograniczenie fizycznego kontaktu użytkownika karty lub innego urządzenia płatniczego z terminalem płatniczym. Skróci to również czas niezbędny na realizację transakcji płatniczej i przebywanie w przestrzeni sklepowej czy usługowej – argumentuje ZBP

Największe banki, takie jak PKO BP, Santander, Pekao, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Alior, Millennium, Getin Noble Bank czy Credit Agricole już ogłosiły, że ich systemy i karty są gotowe do podniesienia limitu. Zgodę Narodowego Banku Polskiego na taki ruch mają też od dawna Visa i Mastercard, które zapowiedziały, że zaczną obsługiwać płatności w nowy sposób już od piątku, 20 marca.

Jeszcze jednak dostosować swoje systemy muszą agenci rozliczeniowi. First Data Polska zapowiedział, że już rozpoczął prace nad dostosowaniem terminali płatniczych Polcard do akceptacji płatności zbliżeniowych do 100 zł bez PIN-u. Operacja polega na zdalnym zaktualizowaniu oprogramowania terminali płatniczych. Pierwsza grupa zaktualizowanych terminali będzie monitorowana przez kilka kolejnych dni, do poniedziałku 23 marca. „Jeżeli urządzenia będą działać poprawnie, to od 23 marca rozpocznie się zwiększanie limitów na pozostałych urządzeniach. Zmiana limitów na większości aktywnych i zarządzanych przez First Data terminali Polcard nastąpi w ciągu dwóch tygodni począwszy od 23 marca” – informuje firma.

Także ZBP radzi uzbroić się cierpliwość. „Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania dokonania tego typu zmian w systemach organizacji płatniczych, wydawców kart, jak i agentów rozliczeniowych oraz fizycznej aktualizacji każdego terminala płatniczego w Polsce, ZBP apeluje o cierpliwość i zrozumienie dla tempa dokonywanego procesu. Należy podkreślić, że wdrożenie nowego limitu w całej sieci terminali płatniczych w Polsce będzie następowało sukcesywnie i zajmie od kilku dni do kilku lub kilkunastu tygodni” – ocenia związek.

„Uwzględniając możliwe sytuacje, jakie mogą napotkać klienci przy terminu płatniczym – np. konieczność wpisania PIN-u pomimo transakcji zbliżeniowej nieprzekraczającej 100 lub nawet 50 zł (w związku z przepisami Dyrektywy PSD2 o limicie liczby transakcji bez użycia PIN-u) – zalecamy zachowanie spokoju i postępowanie zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na urządzeniu. Jednocześnie, to, na co należy zwracać uwagę to czy kwota wyświetlająca się na terminalu płatniczym odpowiada wartości transakcji, której zamierzamy dokonać” – zaznacza ZBP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA