fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Pieniądze Janukowycza w banku Poroszenki

Wiktor Janukowycz
Fotorzepa, Radek Pasterski
Sąd w Kijowie aresztował 247 mln hrywien (39 mln zł) z kont ludzi zbiegłego prezydenta Ukrainy. Ma to związek ze śledztwem ws. prania pieniędzy zawłaszczonych z kasy państwa. Zajęte pieniądze ulokowane były w banku kontrolowanym przez byłego prezydenta Petro Poroszenkę.

Pieniądze z banku IIB (Międzynarodowy Bank Inwestycyjny) kontrolowanego przez Petro Poroszenkę (ok. 60 proc. udziałów) oraz jego politycznych zwolenników, sąd w Kijowie zajął na wniosek Prokuratury Generalnej Ukrainy (PGU), informuje agencja Unian.

Prokuratura prowadzi dochodzenie ws. prania ponad 84 mln dol., które ludzie Janukowycza ukradli z kasy Ukrainy. Sąd nakazał bankowi IIB przelanie wskazanych pieniędzy na konto państwowej Agencji Odzyskiwania Aktywów i Zarządzania (ARMA).

„Także prowadzimy śledztwo ws. zgodnego lub nie z prawem posiadania środków Wszechukraińskiego Banku Rozwoju na kontach w IIB” - głosi komunikat PGU.

Śledczy postawili już oskarżenia trzem osobom, a dwóm następnymi wystawiono list gończy. Niebawem akta sprawy zostaną przekazane do sądu.

Wiktor Janukowycz wraz z synami i dworem uciekł z Ukrainy do Rosji w lutym 2013 r. W marcu 2014 Rosja zajęła Krym. W tym samym miesiącu Bruksela nałożyła sankcje na 18 ukraińskich uciekinierów.

Na czele Wiktor Janukowycz z uzasadnieniem (takie samo jest dla wszystkich osób z listy): „Wobec tej osoby toczy się postępowanie karne na Ukrainie związane z defraudacją ukraińskich funduszy państwowych i ich nielegalnym wywozem z kraju”.

Kolejne miejsca zajmują Witalij Zacharczenko - były minister spraw wewnętrznych; Wiktor Pszonka, były prokurator generalny; Oleksandr Jakimienko, były szef służb bezpieczeństwa; Andrij Portnow, doradca Janukowycza; Olena Lakasz, była minister sprawiedliwości; Andrii Klujew, szef administracji Janukowycza; Wiktor Ratuszniak, były wiceminister spraw wewnętrznych; synowie byłego prezydenta Oleksandr i Wiktor (biznesmen i deputowany); Artem Pszonka szef partii Regionów w Parlamencie; Serhii Klujew, brat szefa administracji i biznesmen; Mykoła i Oleksii Azarow (były premier i jego syn); Serhiy Kurchenko (biznesmen); Dmytro Tabacznik - były szef resortu edukacji; Raisa Bohatyriowa, była minister zdrowia i Ihor Kalinin, doradca prezydencki.

Wszyscy wymienieni mają zakaz wjazdu na teren Unii, ich konta zostały zamrożone, nie mogą wykonywać żadnych transakcji ani prowadzić biznesu na terenie Unii, a ich majątki na terenie Unii podlegają konfiskacie w wypadku naruszenia nałożonych sankcji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA