fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Były szef estońskiego oddziału Danske Banku znaleziony martwy

Bloomberg
Aivar Rehe, szef estońskiej filii Danske Banku w latach 2006-2015, został znaleziony martwy. Wcześniej zgłoszono jego zaginięcie. Za jego rządów przez estoński oddział Danske Banku przepłynęły ogromne ilości brudnych pieniędzy z Rosji.

Rehe wyszedł ze swojego domu pod Tallinem w poniedziałek rano. Miał na sobie dres do biegania i nie wziął ze sobą telefonu komórkowego. Tego samego dnia zaniepokojona rodzina zgłosiła policji jego zaginięcie. W środę estońska policja poinformowała o znalezieniu zwłok Rehe. Nie podała szczegółów. Lokalne radio publiczne ERR poinformowało jednak, że ciało Rehe zostało znaleziono w ogrodzie jego domu i że było to najprawdopodobniej samobójstwo.

Czytaj także: Danske Bank ucieka z Rosji i krajów bałtyckich

Danske Bank przyznał w zeszłym roku, że przez jego estoński oddział przeszło 220 mld dolarów wpłacanych przez osoby nie będące rezydentami w Estonii. Wiele z tych transakcji można uznać za podejrzane. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że spora część ze środków finansowych jakie przepłynęły przez estoński oddział Danske Banku należały do rosyjskich oligarchów lub organizacji przestępczych. W wyniku tej afery Danske Bank został zmuszony przez regulatora do wycofania się z Estonii.

Został objęty śledztwem przez estońskich, duńskich i amerykańskich prokuratorów. Afera przyczyniła się do tego, że akcje Danske Banke straciły w zeszłym roku blisko 50 proc. a od początku 2019 r. zniżkowały o blisko 25 proc. Skandal ten uderzył również w inne skandynawskie banki posiadające filie w krajach bałtyckich.

Aivar Rehe zaprzeczał, by wiedział o praniu brudnych pieniędzy w jego banku. Utrzymywał, że zabezpieczenia przed tego typu procederem były dobre. Estońscy śledczy nie postawili mu żadnych zarzutów, choć doprowadzili do zatrzymania 10 pracowników Danske Banku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA