Architektura

Europa odważnie odnawiana

De Flat Kleiburg w Amsterdamie
EUmiesaward/Marcel
Najlepszą europejskie projekty 2017 roku prezentuje Stowarzyszenie Architektów Polskich w Warszawie.

Na wystawie można obejrzeć prace laureatów i finalistów Nagrody Miesa van der Rohe, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Europie.Jest ono przyznawane co dwa lata od 1987 roku za nowe realizacje, ukończone od ostatniej edycji konkursu. Nominacje zgłaszają eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektów oraz komitet wielkiego twórcy nowoczesnej architektury i stylu nazywanego międzynarodowym – Ludwiga Miesa van der Rohe (1886-1969). To on zasłynął powiedzeniem: „mniej znaczy więcej”, bo preferował prostą i ponadczasową formę, elewacje i wnętrza łatwe w utrzymaniu, wielofunkcyjną i elastyczna przestrzeń dająca się łatwo aranżować, nowoczesne rozwiązania i technologie.?W ubiegłym roku o Nagrodę Miesa van der Rohe ubiegali się projektanci 355 realizacji z 36 krajów i 260 miast oraz innych lokalizacji. Wśród 40 zgłoszeń uznanych za najlepsze, 24 powstały w centrach miast, dziewięć w otoczeniu naturalnym, a siedem na peryferiach. Autorami aż jednej czwartej najlepszych projektów są architekci młodszego pokolenia do lat 40 oraz pracownie działające na rynku zaledwie od kilka lat.

Dwie najważniejsze nagrody przyznano za budownictwo mieszkaniowe. Nagroda główną – holenderskiemu zespołom NL architects i XVW architectuur, które przeprowadziły renowację potężnego blokowiska De Flat Kleiburg w Amsterdamie (11 pięter, 400 metrów długości), w którym mieści się 500 mieszkań! Mocno już zniszczonemu modernistycznemu budynkowi, któremu groziło rozebranie, przywrócili wysoki standard, łącząc wyobraźnię z pragmatyzmem. Przeobrazili go w nowoczesny budynek mieszkalny z możliwością elastycznego projektowania wnętrz.

Laureatem nagrody w kategorii młody architekt – została pracownia MSA/V+ z Brukseli za narożny mieszkalny budynek NAVEZ, znakomicie wkomponowany w podmiejski krajobraz. Niewielki budynek z pięcioma mieszkaniami socjalnymi stanął przy północnym wjeździe do Brukseli, w sąsiedztwie starych kamienic. Chociaż biała nowoczesna fasada śmiało kontrastuje z nimi, to skala i forma nawiązuje do architektury starych domów. Jury doceniło wysoką jakość mieszkań, dynamiczne rozwiązania i wspaniałe widoki z okien.

Wśród piątki finalistów znalazło się także Muzeum Katyńskie na warszawskiej Cytadeli, zaprojektowane przez pracownię BBGK Architekci (Jan Belina-Brzozowski i Konrad Grabowiecki) oraz Jerzego Kalinę. Jego architektura, jak i ekspresyjnie symboliczne ukształtowanie przestrzeni ma dramatyczny mocny wyraz.

Warto również przypomnieć, że w 2015 roku zwycięzcą nagrody Miesa van der Rohe Award została Fiharmonia Szczecińska, zaprojektowana przez zespół Barozzi/Veiga we współpracy z A4 Studio.

Wystawę w Pawilonie wystawowym SARP przy ul. Foksal 2 można oglądać do 19 maja

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL