fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Co czeka badaczy pradziejów

Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
Wykopaliska jako tradycyjna technika odkrywcza nie tracą na ważności, ale współczesnym naukowcom już nie wystarczają.

Nowym metodom poświęcona jest konferencja naukowa „Archeologia przyszłości – przyszłość archeologii", która odbędzie się 27 lutego w Warszawie. Inauguruje ona współpracę Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP oraz firmy INCEDO 3D, której celem jest wypracowanie nowoczesnych międzydyscyplinarnych standardów badania, konserwacji i promocji materialnego dziedzictwa.

W konferencji wezmą udział dyrektorzy czołowych ośrodków akademickich i muzealnych, przedstawiciele środowiska naukowego i konserwatorskiego. „Rzeczpospolita" jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Podczas konferencji przedstawione zostaną i przedyskutowane nowe, rozwijające się tendencje w tej dziedzinie nauki. Na przykład należą do nich badania magnetometryczne umożliwiające dostrzeganie anomalii magnetycznych odpowiadających rozmaitym obiektom archeologicznym – paleniskom, piecom, jamom, fosie grodziska.

Badania geochemiczne polegają na określaniu zawartości fosforu w glebie, dzięki czemu można zlokalizować strefy dawnej szczególnej aktywności ludzkiej.

Nowatorskim trybem postępowania w polskiej archeologii jest integrowanie wyników badań i analiz w ramach bazy danych Systemu Informacji Geograficznej (Geographic Information System), tego typu oprogramowanie jest już dość często wykorzystywane przez archeologów w wielu krajach.

– W naszym kraju i na świecie obserwujemy przebudowę priorytetów badawczych. Wiele z nich można realizować dzięki rozwojowi nowych metod. Jakie kryteria powinien spełniać dzisiaj projekt, aby mieć szansę realizacji, finansowania na płaszczyźnie europejskiej? Czy jesteśmy przygotowani do generowania takich projektów? – takie pytania postawi uczestnikom konferencji prof. Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA