fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Opłaty za aplikacje nie mogą być finansowane z Funduszu Pracy

Adobe Stock
Posłowie apelują o pomoc finansową państwa dla aplikantów prawniczych. Wysokie opłaty za aplikacje nie mogą być finansowane z Funduszu Pracy – odpowiada resort rodziny, uznając, że to sprawa dla ministra sprawiedliwości.

Posłowie PiS Adam Ołdakowski, Jerzy Gosiewski i Jerzy Małecki skierowali interpelację poselską do minister rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie zmiany przepisów, jaka pomogłaby kandydatom na radców prawnych i adwokatów w podjęciu szkolenia zawodowego na aplikacji. Chodzi o bardzo wysokie opłaty za te aplikacje, które zdaniem posłów mogłyby być finansowane przez urzędy pracy z pieniędzy Funduszu Pracy.

W odpowiedzi na interpelację wiceszef resortu Stanisław Szwed zauważył, że wsparcie finansowe ze strony urzędów pracy jest uruchamiane, gdy zarejestrowany bezrobotny nie może znaleźć zatrudnienia i potrzebuje dodatkowego wsparcia. Wprowadzenie możliwości finansowania aplikacji prawniczych ze środków Funduszu Pracy mogłoby spowodować sztuczne rejestrowanie się w urzędach pracy absolwentów prawa z chęci uzyskania środków na aplikację prawniczą, a nie ze względu na trudności z uzyskaniem zatrudnienia. Jeżeli zaś barierą w dostępie do tych zawodów są zbyt wysokie opłaty za odbycie aplikacji, adresatem takiej interpelacji powinien być minister sprawiedliwości.

Wiceminister przypomniał też, że aplikanci mogą wystąpić o zwolnienie z tej opłaty. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA