fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Aplikanci chcą dłuższego płatnego urlopu przed egzaminem po epidemii koronawirusa

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Naczelna Rada Adwokacka przedstawi resortowi sprawiedliwości propozycje zmian samorządowych przepisów, które miałyby poprawić sytuację aplikantów ostatniego roku.

Władze adwokatury wsłuchały się w głos swoich aplikantów. Postulaty z wniesionej pod koniec marca petycji mają doczekać się realizacji.

Chodzi o inicjatywę poznańskich, warszawskich, toruńskich oraz szczecińskich aplikantów, którzy z uwagi na epidemię koronawirusa – podobnie jak wszyscy aplikanci ostatniego roku – nie mogli przystąpić do egzaminu zawodowego. Decyzję o przesunięciu w czasie egzaminacyjnych potyczek podjął resort sprawiedliwości.

Aplikanci w piśmie złożonym do samorządowych władz postulowali, by reaktywowany egzamin odbył się nie wcześniej niż 90 dni od dnia jego ogłoszenia.

Czytaj też: Aplikanci chcą uprawnień adwokatów i radców bez egzaminów

„Jednakże, gdyby z uwagi na zaistniałe okoliczności konieczne było ogłoszenie z mniejszym wyprzedzeniem czasowym, wnosimy, aby został zachowany minimum 60-dniowy odstęp między momentem ogłoszenia a terminem egzaminu” – zaznaczono w pierwszym punkcie petycji.

W kolejnym poddano natomiast krytyce propozycję Ministerstwa Sprawiedliwości, by przed nowym terminem egzaminowani otrzymali siedmiodniowy bezpłatny urlop. Propozycja została określona jako „nieakceptowalna”. W ocenie przyszłych adwokatów urlop szkoleniowy po pierwsze powinien być płatny i wynosić 80 proc. wynagrodzenia urlopowego, po drugie trwać 30 dni, po trzecie wreszcie przysługiwać zarówno tym prawnikom pracującym na etacie, jak i tym na działalności czy umowach zlecenia.

„Odległość czasowa pomiędzy planowaną datą egzaminu (marzec 2020 r.) a nowym terminem egzaminu wyniesie kilka miesięcy. Jest to bardzo znacząca odległość czasowa pomiędzy intensywnym okresem nauki poprzedzającym bezpośrednio marcowy termin egzaminu a momentem przystąpienia do egzaminu w nowym terminie, uzasadniająca konieczność przyznania aplikantom dłuższego urlopu” – argumentowano.

Na tym nie poprzestano, aplikanci złożyli wniosek o wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą zwrócić opłatę za egzamin zawodowy tym, którzy nie będą w stanie podejść do niego w nowym terminie (mowa o 2080 zł). Postulowano także o przedłużenie statusu aplikanta adwokackiego do grudnia 2021 r.

Jak można przeczytać w komunikacie NRA, wszystkie powyższe kwestie miały zostać poruszone na przedświątecznym posiedzeniu prezydium, a projekt noweli właściwych przepisów skierowany do MS.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA