fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Afera taśmowa

Za tej władzy afera podsłuchowa nie zostanie wyjaśniona

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Bez Marka Falenty PiS nie doszłoby do pełni władzy – twierdzi Marek Biernacki, były szef MSWiA, minister sprawiedliwości i koordynator ds. służb specjalnych.

Pan Falenta, skazany prawomocnym wyrokiem, próbuje szantażować prezydenta. Widać, że boi się więzienia. Jest osobą przestraszoną i zastraszoną, stąd próba szantażu. Trudno sobie wyobrazić, żeby prezydent ułaskawił Falentę. Afera taśmowa powinna być traktowana przez prokuraturę od początku jako przestępczość zorganizowana. Zawsze dziwił mnie brak bardziej ry- gorystycznego postępowania prokuratury wobec Falenty.

Dlaczego?

Bo wtedy mielibyśmy wyjaśnione wszystkie szczegóły związane z aferą podsłuchową. Prokuratorzy nie chcieli postawić zarzutów przestępczości zorganizowanej, co było według mnie, jako byłego szefa MSWiA, błędem. Afera podsłuchowa wyczerpuje znamiona przestępczości zorganizowanej. W przyszłości będzie trzeba wyjaśnić, dlaczego prokuratura tak łagodnie potraktowała sprawę Falenty. Jeżeli zarzuty postawione byłyby jak za przestępstwo zorganizowane, to sankcja wzrosłaby automatycznie do pięciu lat. Nigdy takich zarzutów nie postawiono Falencie i jego współpracownikom, a powinny być postawione. Wtedy kelnerzy i Falenta zeznawaliby o wiele bardziej obszernie oraz mieliby lepszą pamięć.

Skąd nagle tak gwałtowna reakcja Falenty?

Ewidentnie liczył, że nie trafi do zakładu karnego. Najgorsze, czego się spodziewał, to wyrok w zawieszeniu. Decyzją sądu zamiast zawiasów Falenta usłyszał o bezwzględnym wykonaniu kary i osadzeniu w areszcie. Poczuł się oszukany przez obecną władzę. Stąd panika. Cała afera podsłuchowa wymaga ponownego i nowego spojrzenia po latach.

A co z szantażowaniem prezydenta?

Prokuratura z urzędu powinna wszcząć postępowanie wobec Falenty, który napisał list jeszcze w Hiszpanii. Teraz będzie osadzony w polskim areszcie, więc już nie będzie miał szans na kolejne straszenie, listy i informacje medialne. Jego gra się skończyła.

Kto stoi za Falentą?

Nie działał sam. Afera wstrząsnęła Polską i zakończyła rządy PO–PSL. Bez Falenty PiS nie doszłoby do pełni władzy. Nie wykluczam, że również Rosja miała swój cel w destabilizacji polskiej sceny politycznej.

Jeżeli za Falentą stoją też politycy PiS, jak utrzymuje, to co to może oznaczać?

Współudział PiS w aferze podsłuchowej byłby kompromitacją tej partii i podważałby jej mandat do rządzenia państwem.

Na ile Falenta jest wiarygodny?

To radykalna próba obrony. Sprawa taśm z Sowy nigdy nie została dobrze wyjaśniona przez prokuraturę i służby.

Afera podsłuchowa zostanie wyjaśniona do końca?

Falenta zostanie uznany za osobę niewiarygodną. Nie zdziwiłbym się, gdyby nagle zostały wszczęte kolejne postępowania wobec niego, a on sam szybko nie wyszedłby z więzienia. W trakcie odbywania kary nie będzie miał szans na publiczne wypowiedzi.

Część prawicy chciała ułaskawienia Falenty.

Falenta był pożyteczny, gdy realizował cel polityczny PiS, dopomagając w obaleniu rządu PO–PSL. Jednak gdy grozi ujawnieniem dokumentów zagrażających PiS, to nikt nie chce mu już orderów przyznawać. Działania Falenty od początku były nielegalne. Należy wyjaśnić, czy był inspirowany przez grupę polityczną czy ościenne mocarstwo. Nie mam wątpliwości, że za tej władzy sprawa afery podsłuchowej nie zostanie wyjaśniona.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA