Profilaktyka nie gwarantuje, że nie zachorujemy na raka, ale daje szansę na wyleczenie

- Odsetek pań, które zgłaszają się na na badania profilaktyczne wynosi około 40 procent. O skutecznych działaniach profilaktycznych można mówić wtedy, kiedy ten odsetek wzrasta do 70-80 procent – mówi dr hab. n med. Beata Jagielska, dyrektorka Narodowego Instytutu Onkologii.

Na raka częściej umierają mężczyźni

W ciągu niespełna 30 lat liczba nowych przypadków raka wzrośnie o 77 proc. – wynika z szacunków WHO.

W 2024 r. zapisy do onkologa także przez internet

Osoby z podejrzeniem choroby nowotworowej będą mogli umówić się do lekarza bez wychodzenia z domu. Rozwiązanie to ma zacząć działać już w przyszłym roku.

Rak piersi – nowe możliwości terapii

Chorym pacjentkom trzeba skrócić maksymalnie drogę do miejsc, w których mogą uzyskać pomoc – mówi onkolog prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski.

Zbadaj piersi i znamiona w Medbusie - akcja Fundacji Rak'n'Roll

17 czerwca ruszyła akcja „Zrób sobie Dzień na U”, która ma zachęcić do regularnej profilaktyki zdrowotnej. W mobilnej przychodni mieszkańcy pięciu miast południowo-wschodniej Polski będą mogli wykonać bezpłatne badanie USG (piersi, jąder lub tarczycy) lub badanie dermatologiczne znamion.

Ćwiek: Rak szyjki macicy - najważniejsza jest edukacja i profilaktyka

Polska dołączyła do grupy krajów, w których dzieci będą szczepione przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. To krok w dobrym kierunku, ale za mało, by powstrzymać rozwój kobiecych nowotworów w Polsce

Z rakiem trzeba zacząć walczyć jak najlepszą bronią i możliwie wcześnie

Lekarze za pomocą coraz lepszych leków potrafią latami kontrolować chorobę onkologiczną. Teraz zaczynają myśleć o tym, by z raka móc pacjenta wyleczyć, a nie tylko zaleczyć.

Onkodebata: Dlaczego mnie to spotkało?

Jeśli jest możliwość zapobiegania nowotworom wywołanym przez HPV jak rak szyjki macicy, to chciałabym, żeby każdy mógł się zabezpieczyć – mówi pacjentka, która miała zmiany nowotworowe wywołane tym wirusem.

Onkodebata: Działajcie szybciej niż ja

W przypadku raka potrójnie ujemnego, guzy mogą rosnąć bardzo szybko - mówi Zuzanna Świętorzecka, pacjentka chorująca na potrójnie ujemnego raka piersi

Onkodebata: Immunoterapia zwiększa szanse kobiet z rakiem piersi

Rak nie przestraszył się Covid-19, ale liczba chorych, które zgłosiły się była nieco mniejsza. Skutki epidemii obserwujemy do dziś – chore są w bardziej zaawansowanym stadium choroby – mówi dr n. med. Katarzyna Pogoda, z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej. W Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie, Państwowy Instytut Badawczy.

Onkodebata. Dać szanse pacjentom

Immunoterapia w pierwszej linii zwiększa szanse przeżycia nawrotowego lub przerzutowego raka H&N, w perspektywie pięciu lat – prawie czterokrotnie.

Onkodebata: Będzie polski lek na raka jajnika?

Polscy naukowcy opracowują lek, który może być skuteczny w leczeniu raka jajnika i w dodatku wykazujący mniej działań niepożądanych niż obecnie stosowane preparaty.

Onkodebata: lepsze leczenie dla pacjentek z HER2-dodatnim rakiem piersi

Pacjentki z wczesnym HER2-dodatnim rakiem piersi z dostępem do nowoczesnych terapii. Od marca kobiety, u których po leczeniu operacyjnym pozostała tzw. choroba resztkowa, będą miały dostęp do systemowego leczenia uzupełniającego.