Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 08:35 Publikacja: 04.06.2024 04:30
Rolę badań genetycznych w leczeniu nowotworów podkreślała senator Agnieszka Gorgoń-Komor
Foto: Mat. Pras.
Nowotwór to choroba w głównej mierze uwarunkowana genetycznie. Nowoczesna medycyna zamiast chemioterapii proponuje pacjentom onkologicznym leczenie personalizowane, ukierunkowane na konkretne zmiany w komórkach nowotworowych. To właśnie terapie personalizowane w ostatnich latach przyczyniły się do ogromnego postępu w leczeniu nowotworów złośliwych.
Prawie u każdego pacjenta występuje inny zestaw mutacji. Oznacza to, że geneza rozwoju nowotworu może być inna. Współczesna medycyna dysponuje obszernym spektrum leków celowanych i immunoterapii. Aby lekarze mogli w odpowiedni sposób je wdrożyć, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diagnostyki w postaci m.in. badania DNA w komórkach nowotworowych.
W ciągu niespełna 30 lat liczba nowych przypadków raka wzrośnie o 77 proc. – wynika z szacunków WHO.
Osoby z podejrzeniem choroby nowotworowej będą mogli umówić się do lekarza bez wychodzenia z domu. Rozwiązanie to ma zacząć działać już w przyszłym roku.
Chorym pacjentkom trzeba skrócić maksymalnie drogę do miejsc, w których mogą uzyskać pomoc – mówi onkolog prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Sądowe ubezwłasnowolnienie mają zastąpić instrumenty wspieranego podejmowania decyzji przez osoby wymagające pomocy przy czynnościach prawnych.
Dane dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży w Polsce nie napawają optymizmem. Coraz częściej zwraca się uwagę, że do poważnych kryzysów psychicznych młodych ludzi przyczyniają się media społecznościowe, w których promowane są niekiedy destrukcyjne zachowania. Jak im zapobiegać?
Na podstawie nowego badania norwescy naukowcy ustalili, że zaburzenia hormonalne w połączeniu z otyłością u kobiet mogą w negatywny sposób odbić się na zdrowiu ich dzieci. Dotyczy to zarówno parametrów ciała noworodka, jak i dalszego rozwoju dziecka.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas