Bliźnięta z Kanady przyszły na świat 18 miesięcy przed terminem. Gdyby poród nastąpił wcześniej niż w 22 tygodniu ciąży, szpital nie podejmowałby działań mających ratować im życie - zauważa BBC.

Dotychczas za najwcześniej urodzone bliźnięta na świecie uznawano bliźniaki z Iowa, które w 2018 roku przyszły na świat 125 dni przed terminem.

Mama bliźniąt z Kanady, Shakina Rajendram mówiła, że kiedy jej poród zaczął się w piątym dniu 21 tygodnia ciąży, lekarze powiedzieli jej, że bliźnięta w tym momencie nie będą miały żadnych szans na przeżycie.

Czytaj więcej

W Polsce umiera coraz więcej noworodków

Była to druga ciąża kobiety - pierwszą straciła kilka miesięcy wcześniej w tym samym szpitalu.

Ojciec bliźniąt, Kevin Nadarajah, również wspomina, że szpital poinformował parę, iż nie będzie w stanie uratować dzieci, które przyjdą na świat tak wcześnie. Ojciec wspomina, że "całą noc modlił się zalewając się łzami".

Większość szpitali nie podejmuje prób uratowania życia dzieci urodzonych przed 24 lub 26 tygodniem ciąży. Para zdołała jednak przenieść się do szpitala w Toronto, w którym funkcjonuje specjalistyczny oddział intensywnej opieki neonatologicznej.

Jeśli dzieci przyszłyby na świat w 21 tygodniu ciąży, wówczas lekarze nie walczyliby o ich życie

W drugim dniu porodu (21 tygodniu i 6 dniu ciąży) kobiecie powiedziano jednak, że jeśli dzieci przyjdą na świat w 21 tygodniu ciąży, wówczas lekarze nie będą walczyć o ich życie.

Kobieta wspomina, że - pomimo intensywnego krwawienia - robiła co mogła, by opóźnić przyjście na świat dzieci o kilka godzin. Udało się - wody odeszły jej 15 minut po północy. Niespełna dwie godziny później dzieci przyszły na świat.

Dziś Adiah i Adrial mają rok - i choć wciąż muszą znajdować pod opieką lekarzy, a rodzice przyznają, że "w ciągu minionego roku wiele razy niemal umierały na ich oczach", to obecnie "radzą sobie świetnie" - pisze BBC.

Dzieckiem nie pochodzącym z ciąży bliźniaczej, które przyszło na świat najwcześniej, jest Curtis Means z Alabamy, który przyszedł na świat mając 21 tygodni i jeden dzień.