Przybysze z Chin, u których test na COVID-19 po przybyciu do Japonii da wynik pozytywny, będą musieli poddawać się kwarantannie przez siedem dni - zapowiedział Kishida dodając, że nowe przepisy w tym zakresie zaczną obowiązywać od północy, 30 grudnia.

Rząd Japonii ma też ograniczyć przyjmowanie wniosków linii lotniczych o zwiększenie liczby lotów do Chin - dodał.

Czytaj więcej

Władze chińskiej prowincji Zhejiang: Milion zakażeń koronawirusem dziennie

Japonia ponownie otworzyła granice dla turystów w październiku, po ponad dwóch latach obowiązywania w kraju ostrego reżimu kwarantanny. Przylatujący do Japonii muszą okazywać dowód zaszczepienia przeciw COVID-19 lub wynik negatywnego testu na zakażenie koronawirusem przeprowadzonego przed wylotem do Japonii.

Przybysze z Chin, u których test na COVID-19 po przybyciu do Japonii da wynik pozytywny, będą musieli poddawać się kwarantannie przez siedem dni

Od 7 grudnia Chiny łagodzą politykę "zero COVID", w ramach której od początku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Państwie Środka chińskie władze prowadziły działania mające na celu całkowite wygaszanie ognisk zakażeń koronawirusem poprzez ścisły reżim kwarantanny i lokalne lockdowny.

Pekin zdecydował się odejść od tej polityki w związku z falą protestów w kraju - co budzi obawy ekspertów ds. ochrony zdrowia wskazujących, że chińskie społeczeństwo, pozbawione naturalnej odporności w związku z dotychczasowym izolowaniem Chińczyków od kontaktów z wirusem, czeka teraz fala zakażeń, która w ciągu kilku miesięcy może objąć nawet 60 proc. populacji tego kraju, czyli 10 proc. mieszkańców Ziemi.