Objawy małpiej ospy to m.in. gorączka, bóle głowy, wysypka na twarzy oraz na ciele. Choroba rzadko przenoszona jest na ludzi. Wirus małpiej ospy spokrewniony jest z wirusem ospy prawdziwej.

Według hiszpańskich władz medycznych, małpia ospa nie jest szczególnie zakaźna wśród ludzi, a większość zakażonych zdrowieje w ciągu kilku tygodni, choć zdarzają się przypadki ciężkiego przebiegu.

Dotychczas małpia ospa występowała głównie w środkowej i zachodniej Afryce. Przypadki zakażeń poza Afryką są często związane z podróżami na ten kontynent.

Czytaj więcej

Małpia ospa dotarła do Kanady. Dwa przypadki w prowincji Quebec

W Wielkiej Brytanii pierwszy przypadek małpiej ospy wykryto 7 maja - przypomina BBC. Zakażenie wykryto u osoby, która w ostatnim czasie podróżowała do Nigerii. Od tego czasu na Wyspach wykryto dziewięć potwierdzonych przypadków tej choroby.

W piątek pierwszy przypadek małpiej ospy wykryto w Australii. Dzień wcześniej zakażenie tym odzwierzęcym wirusem, który należy do tej samej rodziny wirusów co wirus wywołujący ospę wietrzną, wykryto w Szwecji, a także we Włoszech i Francji. W Portugalii potwierdzono jak dotąd pięć zakażeń małpią ospą, a w Hiszpanii - siedem.

W USA zakażenie małpią ospą wykryto w stanie Massachusetts

Jak dotąd nie zatwierdzono do użycia żadnej szczepionki przeciw małpiej ospie.

W USA zakażenie małpią ospą wykryto w stanie Massachusetts. Mężczyzna w ostatnim czasie podróżował do Kanady, gdzie w piątek potwierdzono pierwsze dwa zakażenia małpią ospą w prowincji Quebec.