– Chcemy, aby testy genetyczne na obecność Covid-19 można było wykonać również w aptekach – zapowiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że laboratoria mogą dziennie wykonać prawie 200 tys. testów PCR, ale nie ma ograniczenia co do testów antygenowych.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", we wtorek rano na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia zapadnie decyzja, jak szybko wymazy wejdą do aptek. Farmaceuci nie wykluczają, że rozporządzenie w tej sprawie pojawi się w ciągu kilku dni.

– Trzeba będzie jednak przejść odpowiednie przeszkolenie, co nie powinno być problemem, zwłaszcza że przeszkolenie w zakresie szczepień w kierunku covidu przeszło ponad 9 tys. aptekarzy i zgłaszają się kolejni – mówi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków i zaznacza, że obecnie szczepienia odbywają się w 1,3 tys. aptek. – Zaszczepiliśmy już blisko 1,5 mln osób i z powodzeniem możemy wykonywać wymazy – dodaje.

To niejedyne uprawnienie, jakie mają dostać farmaceuci. Resort rozważa umożliwienie wykonywania przez nich prostych badań diagnostycznych, takich jak pomiar poziomu cukru we krwi. Odciążyłoby to poradnie i stanowiło rodzaj swoistych badań przesiewowych.

Nowe uprawnienia nie wymagają dużych zmian legislacyjnych – art. 4 ustawy o zawodzie farmaceuty mówi, że minister może je nadać rozporządzeniem.

Czytaj więcej

Aptekarze podali ponad 820 tys. szczepionek przeciw Covid-19

Jak zaznacza Michał Byliniak, wiceprezes NRA i były prezydent Grupy Farmaceutycznej UE, wymazy w kierunku covidu wykonywane są w aptekach w wielu krajach Europy, m.in. we Francji i we Włoszech, gdzie farmaceuci istotnie odciążają system ochrony zdrowia.

Sami aptekarze z niecierpliwością czekają na nowe uprawnienie, nawet jeśli miałoby ono odbyć się kosztem kolejnego dostosowywania pomieszczeń aptecznych do wymogów rozporządzenia.

– Każda dodatkowa usługa, którą mogą wykonywać apteki, jest znaczącym odciążeniem systemu ochrony zdrowia. Jego obecna niewydolność jest widoczna i skutkuje brakiem opieki nad pacjentami niecovidowymi. Farmaceuci i apteki do niedawna byli „wielkimi nieobecnymi". Szczepienia przeciw covidowi i grypie zmieniły tę sytuację w sposób korzystny i znaczący. Milion zaszczepionych przez farmaceutów pokazał olbrzymi potencjał tkwiący w tym wysoko wykwalifikowanym zawodzie medycznym – mówi Mariusz Politowicz z NRA.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ