Vojtěch powiedział, że jego ministerstwo wyda w przyszłym tygodniu zarządzenie wprowadzające obowiązek szczepień dla osób w wieku 60 lat, a także personelu medycznego, policjantów, strażaków i studentów medycyny. Decyzja ma zacząć obowiązywać od marca przyszłego roku.

Nie wiadomo jednak, czy przyszły rząd podtrzyma ten nakaz. Obecna administracja premiera Andreja Babiša zostanie wkrótce zastąpiona nowym gabinetem, w skład którego wejdą politycy pięciu partii. Oczekuje się, że nowy rząd formalnie przejmie obowiązki jeszcze w tym miesiącu. Koalicja i wyznaczony przez nią minister zdrowia Vlastimil Válek sprzeciwiają się nakazowi szczepień dla osób starszych i mogą anulować tę decyzję po przejęciu władzy.

Czytaj więcej

22 przypadki wariantu Omikron na Wyspach. Większość zakażonych była zaszczepiona

W Czechach, liczących 10,7 mln mieszkańców, w pełni zaszczepionych jest 59,6 proc. uprawnionych. Według ostatniego sondażu, opublikowanego w piątek, prawie 20 proc. Czechów jest przeciwnych szczepieniom.

Przez Czechy przetacza się obecnie czwarta fala pandemii. W czwartek wskaźnik tygodniowej liczby infekcji na 100 tys. mieszkańców wyniósł 1135 nowych zakażeń i jest jednym z najwyższych w Europie.