Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) poinformowała, że do 30 listopada w Wielkiej Brytanii potwierdzono 22 przypadki zakażenia wariantem Omikron koronawirusa. Spośród osób, u których wykryto wariant Omikron, dwanaście było w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, a dwie otrzymały jedną dawkę szczepionki przed co najmniej czterema tygodniami.

Sześć osób było niezaszczepionych, w przypadku dwóch osób brak szczegółowych informacji.

Czytaj więcej

Wariant Omikron koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia: Nie należy panikować

Agencja opublikowała także ocenę ryzyka w związku z wariantem Omikron. Według UKHSA, wariant przenosi się między ludźmi co najmniej tak samo skutecznie jak wcześniejsze warianty, a zwiększona transmisja w porównaniu z wariantem Delta jest z biologicznego punktu widzenia możliwa. Zdaniem brytyjskiej agencji, mutacje w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa, czyli tej części cząsteczki wirusa, która łączy się z komórkami osoby zakażonej, sugerują mniejszą odporność naturalną i poszczepienną w przypadku wariantu Omikron.

Wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Omikron za "niepokojący wariant" (ang. variant of concern). W piątek główna doradczyni naukowa WHO Soumya Swaminathan w rozmowie z agencją Reutera zaznaczyła, że w związku z nowym wariantem nie należy panikować i że nie sposób przewidzieć, czy wariant ten stanie się dominujący ani czy przebieg zakażenia będzie łagodniejszy w porównaniu z dotychczasowymi wariantami.

Czytaj więcej

Wariant Omikron koronawirusa. Od 1 grudnia nowe obostrzenia w Polsce. "Alertowy pakiet"

W związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wiele krajów, w tym Polska, wprowadziło dodatkowe ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił "alertowy" pakiet obostrzeń. Do 17 grudnia włącznie mniej osób niż dotychczas może jednocześnie przebywać na terenie kościołów, lokali gastronomicznych, hoteli, placówek kulturalnych, obiektów sportowych i kasyn. Ograniczenia nie dotyczą osób zaszczepionych na COVID-19.