Szpitale powiatowe nie stracą finansowania

Do nowej sieci szpitali mają szansę trafić placówki powiatowe z jednym oddziałem oraz jednoprofilowe.

Aktualizacja: 27.12.2016 07:28 Publikacja: 27.12.2016 07:15

Szpitale powiatowe nie stracą finansowania

Foto: 123RF

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło poprawki do projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tzw. ustawy o sieci szpitali). Uwzględniło uwagi najmniejszych placówek powiatowych, które bały się utraty finansowania.

W sieci

Pierwotna wersja nowelizacji mówiła, że placówka musi posiadać dwa z pięciu oddziałów: internę, chirurgię ogólną, ginekologię i położnictwo, neonatologię, pediatrię, aby trafić do nowo tworzonej sieci szpitali. A tylko szpitale zakwalifikowane do niej otrzymają finansowanie z budżetu państwa w ramach ryczałtu.

Po zmianach wprowadzonych przez resort jedynemu szpitalowi udzielającemu świadczeń w danym powiecie wystarczy jeden z wymienionych oddziałów, by być w sieci.

Wszystko wskazuje też na to, że ocaleją niektóre szpitale jednoprofilowe. Nowelizacja gwarantuje wejście do sieci placówkom reumatologicznym i kardiologicznym. Zgodnie z pierwotnym projektem nie miałyby takiej możliwości, a skazane wyłącznie na działalność komercyjną, nie byłyby się w stanie utrzymać.

Nocna pomoc lekarska

W opublikowanym właśnie projekcie rozporządzenia do ustawy ministerstwo określiło też 12 rodzajów świadczeń, które wymagają finansowania innego niż ryczałtowe. Nielimitowane pozostaną porody, procedury ratujące życie i leczenie onkologiczne. Poza ryczałtem finansowane będą też programy lekowe, chemioterapia, radioterapia i rehabilitacja. Osobne środki trafią na zabiegi leczenia zaćmy i endoprotezoplastyki stawu biodrowego, jedne z najtrudniej dostępnych i drogich świadczeń gwarantowanych.

Odrębnie sfinansowana zostanie też nocna i świąteczna pomoc lekarska, która po wejściu w życie ustawy ma być dostępna w każdym szpitalu prowadzącym izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy. Zdaniem pacjentów to jedna z najważniejszych zmian zwiększających dostęp do leczenia.

Kierownictwo resortu nie uwzględniło uwag anestezjologów. I na pierwszym poziomie nie znajdą się oddziały intensywnej terapii.

Zdaniem specjalistów może to zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. Resort nie zdecydował się też na wyodrębnienie oddziałów gastroenterologicznych, których nie ma na żadnym z profili zabezpieczenia szpitalnego. Według ekspertów może to znaczyć, że gastroenterologia stanie się częścią oddziałów internistycznych i chirurgicznych ze szkodą dla pacjentów.

Bez konkursów

Zgodnie z projektem, który skierowano do Komitetu Stałego Rady Ministrów, miałoby powstać sześć typów szpitali: powiatowe i gminne (I stopnia), wojewódzkie (II stopnia), wielospecjalistyczne (III stopnia) oraz onkologiczne i pulmonologiczne, pediatryczne oraz instytuty. W ramach sieci wykorzystywanych będzie ok. 85 proc. środków na leczenie szpitalne. Nie zmienią się zasady kontraktowania opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, a także części rehabilitacji i opieki specjalistycznej, która nie znajdzie się w sieci.

etap legislacyjny: przed Komitetem Stałym Rady Ministrów

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.kowalska@rp.pl

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału