Jak informuje ECK, wezwania opiewają na kwoty kilkakrotnie wyższe od opłaty, jaką powinien uiścić konsument w momencie zakupu winiety.

Winiety kupuje się na stacjach paliw. Ich cena zależy od wielkości pojazdu, głównie ilości miejsc w samochodzie. Opłatę pobiera sprzedawca stacji na podstawie dowodu rejestracyjnego. W przypadku konsumentów, którzy zgłosili się o pomoc do ECK, sprzedawcy źle ocenili rozmiar samochodu i pobrali niższą opłatę niż powinni. Jednak zgodnie z informacją udostępnioną na stronie węgierskiej spółki państwowej, dostępną w języku polskim, konsument powinien sprawdzić, czy sprzedawca poprawnie uzupełnił winietę i pobrał właściwą opłatę.

Czytaj też: Jak płacimy za autostrady w Europie?

ECK Polska konsultuje obecnie sprawę z ECK Węgry i ECK Niemcy.

Węgierskie winiety autostradowe można też kupić przez internet, jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Zakupionej w ten sposób winiety nie trzeba  nawet drukować. Węgierski system e-winiet jest w pełni elektroniczny, to samo dotyczy kontroli płatności – za pomocą kamer odczytujących numery rejestracyjne system potrafi określić, czy na dany numer rejestracyjny zostało zakupione uprawnienie do korzystania z drogi.

Jeżeli kierowca nie wykupił e-winiety przed podróżą, powinien to zrobić w ciągu 60 minut od wjazdu na płatną drogę. Po tym czasie nie uniknie opłaty dodatkowej.