Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 02.10.2023 07:30 Publikacja: 13.07.2023 03:00
Foto: mat. pras.
To nic nowego. W czasie 8 lat funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego nigdy nie udało się osiągnąć kompromisu w sprawie podwyżek płacy minimalnej, a wcześniej nie udało się to także w czasie prac komisji trójstronnej. To jest tak, że zwłaszcza ostatnimi czasy rząd zgłasza bardzo wysokie wyjściowe propozycje podwyżek, a związkowcy działający w imieniu pracowników czują się niejako w obowiązku dodatkowo je przebić. Pracodawcy starają się te stanowiska tonować, w efekcie trudno więc o kompromis. I to jest jeden problem. Drugi jest taki, że mamy rok wyborczy, co też wpływa na stanowisko rządu, który wysokimi podwyżkami płacy minimalnej stara się zdobyć głosy pracowników, mniej dbając o pracodawców, których w sposób naturalny jest po prostu mniej.
Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Porównanie płac i inflacji w ciągu ośmiu miesięcy tego roku pokazuje, że siła nabywcza wynagrodzeń jest wciąż niższa niż w zeszłym roku. Dzieje się tak pomimo wolniejszego wzrostu cen i nominalnie wysokich podwyżek.
Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Wysoka inflacja, podwyżki cen energii i usług skłaniają nas do lepszego zarządzania domowym budżetem. Jak się okazuje, pomagają w tym benefity pozapłacowe, które odciążają finanse prywatne.
Do prawie dwóch miliardów złotych wzrosną w tym roku wydatki na pracownicze benefity żywieniowe w Polsce- dowiedziała się „Rzeczpospolita” Atrakcyjność tych świadczeń zwiększyła inflacja a dodatkowo wspierają nowe regulacje.
Płace w sferze budżetowej w ostatnich latach rosną wolniej niż inflacja i wolniej niż zarobki w sektorze prywatnym. Podwyżki, nawet o 20 proc., są więc uzasadnione, choć koszty mogą być bardzo duże.
Doświadczenie zdobyli na czołowych uczelniach, a także w największych firmach z branży motoryzacyjnej. Są specjalistami w swoich dziedzinach, mają dorobek i pozycję zawodową. Co ich łączy? Piotr, Joanna, Małgorzata, Paweł podjęli wyzwanie, współtworzą zespół pracujący nad projektem polskiej marki samochodów elektrycznych Izera. Co przekonało ich do udziału w tym przedsięwzięciu?
Ekonomiści są niemal jednomyślni: podwyżka płac w szkolnictwie o 30 proc., którą proponuje Platforma Obywatelska oraz Lewica, to inwestycja o wysokiej stopie zwrotu.
Inflacja, tak jak płace, rośnie w regionach w różnym tempie. Nie ma województwa, w którym podwyżki zrównały się z tempem wzrostu cen.
Po kilku latach pracy gotowe są nowe modele videomatów i biletomatów Polregio, pozwalające podróżnym na jeszcze łatwiejszy zakup biletów kolejowych.
Porównanie płac i inflacji w ciągu ośmiu miesięcy tego roku pokazuje, że siła nabywcza wynagrodzeń jest wciąż niższa niż w zeszłym roku. Dzieje się tak pomimo wolniejszego wzrostu cen i nominalnie wysokich podwyżek.
Nie lubimy tych, którzy w pracy narzekają, plotkują, unikają obowiązków, donoszą. Chcielibyśmy sumiennych i zaangażowanych współpracowników.
Większość małych i średnich firm chce zachować liczbę pracowników bez zmian. Powiększenie załogi planuje co dziesiąty przedsiębiorca.
Ekonomiści są skłonni poprzeć waloryzację świadczenia wychowawczego, ale uważają, że powinny temu towarzyszyć inne zmiany w polityce wspierania rodzin.
Pracodawca ma obowiązek doliczać do opodatkowanego przychodu pracownika ze stosunku pracy wartość vouchera lub nagrody rzeczowej przekazywanych w zamian za rezygnację z pracy zdalnej.
• Czy nadpłacony ZUS da ulgę na składki? • Praca zdalna za granicą - kiedy szefowi dojdą obowiązki? • Czy opłaca się sponsorować dżokejów i konie? • Afera wizowa - skutki dla firm • Polisa na atak hakera • Branża gastronomiczna ma problem • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Dzieci powyżej 16 roku nie pomogą przy pracach związanych z produkcją, sprzedażą i reklamą treści pornograficznych oraz wyrobów nikotynowych. Od 30 września obowiązuje znowelizowane rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym.
Rosjanie prawdopodobnie "po cichu" wysyłają flagi Federacji Rosyjskiej do zachodniej Afryki, gdzie obecnie biało-niebiesko-czerwona flaga uważana jest za "coś fajnego" - pisze "New York Times" w korespondencji z Nigru, gdzie władze przejęła w lipcu junta wojskowa.
Szkoła wyższa nie będzie już ustalać wysokości kryterium uprawniającego do otrzymania stypendium socjalnego.
Samo nieodpłatne przekazanie nakładów na cudzym gruncie nie przekreśla odliczenia z faktur na usługi i towary, które posłużyły do budowy.
Wzrosła liczba rozpraw, które zaczęły się z opóźnieniem, rzadziej natomiast przewodniczący składu orzekającego reagowali nerwowo na pojawienie się publiczności.
Po marszu miliona serc w Warszawie i konwencji PiS w Katowicach można postawić tezę, że doszło w polityce do swoistej zamiany miejsc. Dotychczas wielu komentatorów uważało, że opozycja nie ma programu i nie przedstawia wizji Polski, zaś PiS przekonuje wyborców, że ma pomysły i dotrzymuje słowa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
PiS w ostatnich dwóch tygodniach kampanii wyborczej będzie nadal koncentrować się na temacie nielegalnej imigracji, przestrzegał Polaków przed powrotem Donalda Tuska do władzy, partia rządząca ma też dezawuować Marsz Miliona Serc - pisze Wirtualna Polska.
Do wyborów parlamentarnych pozostały niespełna dwa tygodnie. Większość wyborców jednoznacznie ocenia, że czas na zmianę władzy.
Opinia publiczna jest podzielona na dwie niemal identyczne połowy co do tego, czy opozycja powinna sprawować władzę po wyborach.
Koalicja Obywatelska zbliżyła się do Prawa i Sprawiedliwości w najnowszym sondażu pracowni Estymator. Z badania wynika, że Zjednoczonej Prawicy do samodzielnej większości w Sejmie brakowałoby 25 posłów.
„Motobarometr 2023”: Polska jest outsiderem w rozwijaniu elektromobilności. Firmy są nią mało zainteresowane, a zakaz sprzedaży aut spalinowych przyspieszy starzenie się polskiego rynku.
Firmy na słupy i kruszec w butelkach – sąd osądzi głośną sprawę wyłudzeń VAT w obrocie złotem.
Dmitrij Miedwiediew na swoim kanale w serwisie Telegram kreśli wizję III wojny światowej, a rosyjscy blogerzy wojskowi - nie przedstawiając dowodów - twierdzą, że Brytyjczycy są gotowi wyszkolić ukraińskich żołnierzy do walk na Krymie - pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną, w swojej najnowszej analizie.
Dach kościoła Świętego Krzyża w północnym Meksyku zawalił się w czasie niedzielnej mszy, zabijając co najmniej siedem osób i raniąc kilka innych - informują lokalne władze i media.
"Setki tysięcy osób wzięło udział w wiecu opozycji w Warszawie, na dwa tygodnie przed wyborami, które, jak mówi liberalna Platforma Obywatelska, mogą zdecydować o przyszłości Polski w Unii Europejskiej i jej demokracji" - pisze w depeszy poświęconej Marszowi Miliona Serc agencja Reutera.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Dwa lata temu analitycy prześcigali się w prognozach dotyczących tego, jak szybko gospodarka chińska może wyprzedzić USA. Dziś są dużo ostrożniejsi, niektórzy wątpią, czy w ogóle do tego dojdzie.
Afera wizowa to nie tylko sprawa korupcji – mówi Aleksander Pociej, senator Koalicji Obywatelskiej.
Polityka klimatyczna w UK spotyka się z coraz większym sprzeciwem zarówno ze strony zwykłych obywateli, jak i przedstawicieli elit. Coraz silniejsze stają się głosy stwierdzające, że choć człowiek spowodował zmiany klimatyczne, to i tak nie może ich zatrzymać wybranym przez siebie momencie.
Według danych Komendy Głównej Policji na polskich autostradach doszło w ubiegłym roku do 362 wypadków, w których 64 osoby zginęły, a 485 zostało rannych. To spadek o dziesięć wypadków i o dziesięciu zabitych w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednak przyczyną ponad 60 proc. z nich było niedostosowanie prędkości lub związana z nią jazda „na zderzaku”, czyli niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.
Inwestorzy już od dłuższego czasu stosunkowo nisko wyceniają walory Orlenu. Kluczowe znaczenie ma ryzyko polityczne, jakie towarzyszy jego działalności.
W wakacje sprzedaż alkoholu spadła aż ponad 8 proc. Na tle sektora zdecydowanie najlepiej radzi sobie wino.
Porównanie płac i inflacji w ciągu ośmiu miesięcy tego roku pokazuje, że siła nabywcza wynagrodzeń jest wciąż niższa niż w zeszłym roku. Dzieje się tak pomimo wolniejszego wzrostu cen i nominalnie wysokich podwyżek.
Bartosz Zmarzlik po raz czwarty został mistrzem świata i potwierdził, że żużlowcem jest wybitnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas