Po 1989 roku Polska miała pięciu prezydentów wybieranych w wyborach powszechnych (Wojciech Jaruzelski był prezydentem wyłonionym przez parlament) - Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę. Tylko Aleksander Kwaśniewski był prezydentem przez dwie kadencje.

Na pytanie o to, który prezydent był najlepszym prezydentem w historii III RP najwięcej - 37,6 proc. - wskazało Aleksandra Kwaśniewskiego.

24 proc. respondentów uznało za najlepszego prezydenta w historii III RP Andrzeja Dudę.

Według 16 proc. ankietowanych najlepszym prezydentem III RP w historii był Lech Kaczyński.

12,8 proc. ankietowanych wskazało Lecha Wałęsę jako najlepszego prezydenta po 1989 r.

Z kolei 9,6 proc. za najlepszego prezydenta w historii III RP uznało Bronisława Komorowskiego.

- Aleksander Kwaśniewski częściej był wskazywany przez kobiety (39% vs 36% mężczyzn) i osoby o wykształceniu średnim (41%). Wraz ze wzrostem wieku rośnie grupa ludzi, którzy uważają Aleksandra Kwaśniewskiego za najlepszego prezydenta III RP – od 21% w grupie do 24 lat, do 45% w grupie powyżej 50 lat. Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie netto od 3001 do 5000 zł (47%) oraz badani z miast do 20 tys. mieszkańców (49%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

W nadchodzących wyborach prezydenckich Andrzej Duda prawdopodobnie będzie ubiegał się o reelekcję (choć oficjalnie jeszcze tego nie ogłosił). Oprócz niego w wyborach zamierzają wystartować Małgorzata Kidawa-Błońska (popierana przez PO i Nowoczesną), Władysław Kosiniak-Kamysz (kandydat PSL), Robert Biedroń (kandydat Lewicy), Krzysztof Bosak (kandydat Konfederacji), Szymon Hołownia (kandydat niezależny).

Sondaże wskazują, że zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich jest Andrzej Duda.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ