Reuters podkreśla, że urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrał I turę wyborów prezydenckich w Polsce "ale nie osiągnął poparcia 50 proc. (wyborców) niezbędnego do zapewnienia zwycięstwa (w I turze)" - czytamy w depeszy Reutersa.

Agencja cytuje następnie wystąpienie Trzaskowskiego w Płocku, gdzie prezydent Warszawy był w poniedziałek rano.

- Kieruję te słowa do wszystkich, którzy chcą zmiany - mówił Trzaskowski.

- Bez zmian będzie kilka kolejnych lat monopolu władzy, która nie jest uczciwa i której nie sposób pociągnąć do odpowiedzialności, ponieważ atakuje ona niezależne instytucje - dodał.

Reuters cytuje też Dudę, który w poniedziałek rano, w rozmowie z Polskim Radiem - jak czytamy "zapowiedział, że będzie chronił konserwatywne wartości społeczne, zapewni, że pary homoseksualne nie będą mogły adoptować dzieci "w ramach" - jak pisze agencja - "starania o zdobycie niemal 7 proc. wyborców kandydata skrajnie prawicowej Konfederacji".

- Z Krzysztofem Bosakiem łączą nas wspólne wartości - mówił Duda. - Chcemy, aby rodzina była szanowana w Polsce, chcemy, by konserwatywne wartości były silnym kręgosłupem, na którym polskie społeczeństwo będzie mogło się oprzeć - dodał.

Reuters odnotowuje, że w sondażach zaprezentowanych wieczorem w niedzielę przez TVN24 i TVP Andrzej Duda miał przed II turą mniej niż 2 punkty procentowe przewagi nad Trzaskowskim.