Liturgii pogrzebowej w intencji zmarłego 31 grudnia 2020 roku o. Macieja Zięby we wrocławskim kościele dominikanów przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Obecny był także kard. Stanisław Dziwisz.

W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli m.in. rodzina zmarłego, współbracia zakonni, osoby zaangażowane w Instytut Tertio Millennio, premier Mateusz Morawiecki oraz były prezydent Bronisław Komorowski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy obecna była szefowa jego kancelarii minister Grażyna Ignaczak-Bandych.

Przed mszą, „w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz opozycji antykomunistycznej i zaangażowania w walkę o wolność słowa w czasach PRL, za kultywowanie dziedzictwa myśli Jana Pawła II i popularyzację społecznej nauki Kościoła", o. Maciej został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez prezydenta RP.

– Jego mądra, odważna i aktywna postawa, w czasach opozycji antykomunistycznej i po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, była wzorem odpowiedzialności za dobro wspólne. Śp. o. Maciej Zięba wywarł wielki wpływ na formowanie nowych pokoleń Polaków, którzy w dorosłe życie wchodzili już we własnym suwerennym państwie – napisał w specjalnym liście Andrzej Duda.

Po mszy trumnę przewieziono cmentarz św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida 51 we Wrocławiu. Zgodnie z tradycją zakonów żebraczych obrzędy pogrzebowe poprowadził przedstawiciel zakonu franciszkanów.