Rozbudowa oczyszczalni będzie kosztować ok. 462 mln euro. 125 mln euro dołoży UE, pod warunkiem że inwestycja będzie gotowa do 2011 r. Jeśli nie, UE może cofnąć dotację, a Warszawa zapłaci kary za ścieki w Wiśle. By tego uniknąć, urzędnicy i wykonawcy przedstawili napięty harmonogram.Np. w dwa miesiące chcą uzyskać pozwolenie na budowę. Tymczasem prostsze inwestycje czekają na nie o wiele dłużej. Mieszkańcy Białołęki zamierzają protestować przeciw Czajce na każdym możliwym etapie. Ale dziś żadnego spóźnienia nikt pod uwagę brać nie chce.
– Oddawaliśmy już mniejsze, ale podobne obiekty zgodnie z harmonogramem. Nie możemy przecież na wstępie założyć opóźnień – odpowiada wicedyrektor Warbudu Mariusz Marjański, odpowiedzialny za realizację inwestycji.– Liczymy na dobry klimat społeczny wokół inwestycji ważnej dla całego miasta – stwierdza prezes MPWiK Artur Rypina. By uciszyć protesty, chce powołać radę społeczną monitorującą prace na Czajce, złożoną z ekspertów, mieszkańców i urzędników. I liczy na „szybką ścieżkę” dla formalności. Wśród wykonawców Warbud będzie odpowiadał m.in. za konstrukcje obiektów, budowę dróg i rurociągów, niemiecki WTE – za technologie mechanicznego oczyszczania ścieków, duński Kruger i Veolia za oczyszczanie biologiczne i elektroenergetykę, a francuski OTV za dopilnowanie, by obiekt nie śmierdział, jak dziś.
Dla Warbudu rozbudowa Czajki będzie największą realizowaną dotąd inwestycją. WTE chwali się większą: oczyszczalnią w Wiedniu. – W Warszawie budowa będzie prostsza, bo można ją prowadzić w dwóch etapach, prawie nie przerywając procesu oczyszczania – mówi kierownik projektu w WTE inż. Bernard Olszak.
Najpierw mają powstać zbiorniki na niezabudowanym dziś terenie Czajki, to one przejmą ścieki ze starych urządzeń, które stopniowo będą wyburzane.W najgorętszych momentach na placu budowy ma jednocześnie pracować ponad tysiąc osób. Budowa, jak zapewnia dyrektor Marjański – nie powinna być dla mieszkańców uciążliwsza niż „budowa przeciętnego osiedla mieszkaniowego”.
– Wszystkie elementy betonowe, które da się wykonać poza oczyszczalnią, będziemy dowozić gotowe – tłumaczy.