Ul. Mazowiecka 11a, tel. 022 827 76 88, godz. 18.
Tu się nigdy nic nie zmieni ’68 Dom spotkań z historią
200 zdjęć z archiwum PAP, fragmenty wierszy, notatek funkcjonariuszy SB i wystąpień dygnitarzy. Wszystko to, by pokazać obraz nieodległej i nie zawsze chlubnej polskiej przeszłości. Oprócz Domu Spotkań z Historią miejscami ekspozycji są również kampus Uniwersytetu Warszawskiego i zbieg ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.
Ul. Karowa 20, tel. 022 826 51 95, godz. 10 – 18.
Warsztaty artystyczne, Dom Kultury Świt
Zabawa w teatr nie musi ograniczać się do recytowania wyuczonej roli. Można również pobawić się w scenarzystów – wymyślać różne historie i ich bohaterów – lub w scenografów – tworzyć do przedstawienia oprawę plastyczną. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat.
Ul. Wysockiego 11, tel. 022 811 01 05, godz. 17.15 – 18.45.
Maluchy w akcji Bajkolandia
Zajęcia na sali zabaw wyposażonej w kolorowe przyrządy wspomagające rozwój intelektualny i fizyczny, poznawanie ciekawych technik plastycznych i nauka piosenek oraz gry ruchowo-muzyczne to program przygotowany dla maluchów w wieku od półtora roku do trzech lat. W zabawach biorą też udział rodzice lub opiekunowie maluchów.
Ul. Pod Lipą 1, tel. 022 213 95 59, godz. 17.30 – 19.
Dzika przyroda w centrum miasta Ogród Botaniczny UW
Na gości czeka tu wielka różnorodność kwitnących kolorowych roślin, stare drzewa pamiętające Michała Szuberta, założyciela ogrodu, oraz pamiątki historii, m.in. fundament Świątyni Opatrzności, która miała być zbudowana w tym miejscu dla uczczenia uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ogród Botaniczny UW otworzył bramy dla zwiedzających.
Al. Ujazdowskie 4, tel. 022 553 05 11, godz. 9 – 20.
Portucale
W restauracji Portucale trwa Festiwal Kuchni Świata. Jose Costa, szef kuchni, zaprasza na dzień Angoli. Kuchnia bazuje na prostych daniach, dominują tu ciężkie, gotowane potrawy, choć jada się też sporo zup i owoców morza. Z czasów kolonialnych zostało częste stosowanie czarnego pieprzu, curry i cynamonu, który jest jedną z najbardziej popularnych angolskich przypraw. W Portucale zjemy dziś aromatyczne dania, takie jak: caldairada de cabrito, czyli gulasz z baraniny (69 zł), muamba de galinha, tj. kawałki kurczaka (46 zł) podawane z maniokiem, bulwiastą rośliną przypominającą ziemniaka oraz picanha grelhada – danie z wołowiny także podawane z maniokiem (54 zł). Ciekawe będą desery – np. bolo de laranja, ciasto pomarańczowe (16 zł), mousse maracuja, mus z marakui (19 zł) czy pudin de ovos – pudding jajeczny (17 zł).
Ul. Merliniego 5, tel. 022 898 09 25.
Il Caminetto
Wiejski smak Umbrii to hasło dni umbryjskich. Wiejskie potrawy Umbrii są bardzo wyraziste. Swój smak zawdzięczają dużej ilości ziół, obfitości czarnych trufli i czosnku. Ulubionym sposobem przygotowywania mięsa jest pieczenie go na wolnym ogniu. Do dziś w wielu trattoriach centralym ich punktem jest palenisko. W Il Caminetto zjemy dziś polentę z grilla z żeberkami i białą kiełbasą salsiccia w sosie pomidorowym (26 zł) i pierożki ravioli z gruszką w sosie gruszkowym marscarpone (28 zł). Warto spróbować owczego sera pecorino z gruszką (35 zł). Do dań odpowiednie będzie wino ze Spoleto Pievano Colli Martani Sangiovese (110 zł/butelka).
Ul. Zwycięzców 46, tel. 022 672 55 96.