Podczas comiesięcznego spotkania z językiem francuskim najmłodsi bywalcy Instytutu Francuskiego zdobędą nowe doświadczenia lingwistyczne. Dzieci (od lat czterech) posłuchają dwóch bajek w dwóch wersjach językowych, a po lekturze, wyposażeni w malarskie akcesoria, namalują ilustrację do usłyszanych historii. Ul. Senatorska 38, tel. 022 505 98 00, godz. 17.
Wielkomilud - Teatr baj
Była noc i wszystkie dzieci w sierocińcu już spały. Tylko jednej dziewczynce nie pozwalał zasnąć wpadający przez szparę w zasłonach promień księżycowego światła. A kiedy wstała, by zasunąć zasłonkę, nagle usłyszała kroki... Tak Zosia poznała sympatycznego olbrzyma, który wdmuchuje dzieciom dobre sny na dobrą noc. Spektakl jest polską prapremierą sztuki stworzonej na podstawie książki angielskiego pisarza Roalda Dahla.
Ul. Jagiellońska 28, tel. 022 619 80 77, godz. 10.
—tr
Holiday Inn - Warszawa Józefów
Nowe lekkie dania proponuje tutejszy szef kuchni Paweł Kałuski. Zjemy sałatki, np. z kopru włoskiego i grapefruita z sosem jabłkowo-tymiankowym (16 zł) czy ze szpinaku, oliwek, czerwonej cebuli z serem feta (16 zł). Nie brakuje awangardowych połączeń. Sałatka z mozzarelii jest podawana z konfiturą z cebuli (21 zł), a zupa z małży z marchewką i imbirem (19 zł). Dania główne mogą być klasyczne, jak sznycel wieprzowy z młodą kapustą i jajkiem sadzonym (38 zł) i nietypowe – jak gotowany łosoś marynowany w miso z fasolką szparagową (39 zł). Specjalnym deserem jest pieczona brzoskwinia z sorbetem malinowym (15 zł). Ul. Telimeny 1, Józefów, tel. 022 778 30 00.
Blue Cactus
Mecze EURO 2008 można oglądać na telewizorach plazmowych i telebimach w restauracji i ogródku Blue Cactus oraz klubie Iguana Lounge. Specjalne dania inspirowane kuchnią austriacką i szwajcarską przygotował szef kuchni Ryszard Majewski. Zamówić można np. sałatkę szwardzwaldzką z listkami szpinaku i plasterkami tradycyjnej, suszonej szynki szwardzwaldzkiej oraz wiórkami parmezanu (26 zł) albo tartę alzacką zapiekaną z duszoną wołowiną wymieszaną z suszonymi pomidorami, ementalerem i parmezanem, doprawioną wędzonym jalapeno i musztardą bawarską (36 zł). Wielbiciele obfitego jedzenia mogą zamówić np. golonkę zapiekaną w ciemnym piwie podawaną z chrzanem, salsą z pieczonych pomidorów i musztardy, kiszoną kapustą gotowaną z grochem i kminkiem oraz z knedlami (44 zł). Ul. Zajączkowska 11, tel. 022 851 23 23.
—mq
Podróż po Kresach, na którą od dziś zaprasza Dom Spotkań z Historią, rozpoczyna się u schyłku XIX wieku, a kończy w 1939 r. wraz z rozbiorem II Rzeczypospolitej. Ekspozycję podzielono na część plenerową przy Krakowskim Przedmieściu i ulicy Karowej oraz wystawę w DSH.Zgromadzono pół tysiąca archiwalnych zdjęć, pocztówek, dokumentów i publikacji z Kresów. Całość uzupełniają fragmenty listów, wspomnień i cytaty z literatury. W Domu Spotkań z Historią pokazywane są dyplomy, przedmioty kultu religijnego i użytku codziennego z Kresów. Eksponaty podzielono tematycznie – oglądamy pamiątki związane z rodziną i domem, szkołą, wojskiem, życiem społecznym i kulturalnym. W części plenerowej możemy zobaczyć fotografie kresowych wsi, dworów i pałaców, miasteczek oraz uzdrowisk i letnisk.
Twórcy ekspozycji przedstawiają panoramę grup narodowościowych i etnicznych zamieszkujących Kresy. To opowieść o Polakach, Litwinach, Białorusinach, Ukraińcach, Żydach, ale i Poleszukach czy Hucułach. Wszyscy oni współtworzyli specyfikę wschodnich rubieży.
Pamiątki pochodzą ze zbiorów Tomasza Kuby Kozłowskiego. Jak tłumaczy, żyłkę kolekcjonerską miał od zawsze. Natomiast kresowe korzenie spowodowały, że zaczął zbierać pamiątki związane z Lwowem, potem z ziemiami sięgającymi od Inflant po Kijowszczyznę.
—Bartosz Marzec
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, wystawa do 31 sierpnia.