[srodtytul]Rockowe spotkanie dinozaurów i młodych [/srodtytul]

Gdyby Ozzy Osbourne urodził się nad Wisłą, nazywałby się prawdopodobnie Maciej Januszko. Lider hardrockowego zespołu Mech brzmi, wygląda, a nawet porusza się na scenie w sposób łudząco podobny do wokalisty Black Sabbath. Używając terminologii filmowej, jesteśmy właśnie świadkami kolejnego rozdziału sagi „Mech: Reaktywacja”.

Warszawski zespół, po zawieszeniu działalności w 1987 r., powrócił do gry w 2004 r., a w ramach trasy koncertowej zagra dziś w Hard Rock Cafe. Czy należy spodziewać się widowiska godnego rockowych dinozaurów?

Odpowiedź brzmi: nie. Po personalnym liftingu skład grupy Mech zasilili bowiem młodzi rockowi „wymiatacze”, którzy wiedzą, o co chodzi w dzisiejszym mocnym graniu. Już same nazwy ich poprzednich zespołów – Licorea, Rootwater czy Armagedon – to gwarancja, że materiał z ostatniej płyty „Mech” zabrzmi czadowo.

Dla czytelników, którzy dziś o godz. 12 przyślą na adres [mail=prezent@zw.com.pl]prezent@zw.com.pl[/mail] e-mail o tytule „Mech”, mamy podwójne zaproszenia na koncert.

[i] —Igor Seider

Hard Rock Cafe, ul. Złote Tarasy 59, tel. 022 222 07 00, godz. 21.30, bilety 20 – 25 zł.[/i]

[srodtytul]Folklor uliczno-podwórkowy przedwojennej Warszawy[/srodtytul]

[b][i]Spotkanie z okazji 92. urodzin Szymona Bojko[/i][/b]

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

[b]Jak narodził się pomysł, aby urodzinom wybitnego krytyka i historyka sztuki nadać starowarszawski klimat? [/b]

Maja Engelking: Pan Szymon jest naprawdę niezwykłym człowiekiem. Cały czas aktywnie wspiera polska sztukę, a dzięki wrodzonemu ciepłu jest niezmiennie piękny, młody i uroczy. Jego pomysł, aby przy okazji urodzin przywołać świat dzieciństwa – kapel podwórkowych, praskich podwórek czy sąsiedzkiej wspólnoty – wydał się nam doskonały.

[b]Czego więc możemy się spodziewać?[/b]

Na pewno nie zabraknie opowieści Szymona Bojko oraz znanego varsavianisty Janusza Zielińskiego, którzy komentować będą m.in. zdjęcia starej stolicy oraz szemrany język ulicy. Zobaczymy także krótki film dokumentalny o Pradze autorstwa Piotra Wejcherta. Klimat przedwojennego karnawału przywoła natomiast premiera „Teatrzyku na korbkę i sznurek” autorstwa artysty rzeźbiarza Leszka Puchalskiego, który tworzył m.in. rekwizyty do filmów „Pianista” i „Katyń”.

[b]Jak widać jubilat wyzwolił energie wielu osób...[/b]

Bo to wspaniały człowiek. Nie lada atrakcją będą też stare warszawskie piosenki i teatralne impresje w wykonaniu jego studentek.

[i] —rozmawiał Igor Seider

Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, tel. 022 845 56 75, godz. 18.30.[/i]

[srodtytul]Kino[/srodtytul]

[b]Młode wino - kinoteka[/b]

Czeska komedia z Kryštofem Hádkiem w roli głównej. Honza zajmuje się drobnymi oszustwami. Gdy mężczyzna przypadkowo dowiaduje się, że jego dziadek jest umierający, postanawia spełnić jego największe marzenie. Organizuje mu podróż dookoła świata. Pl. Defilad 1, tel. 022 551 70 70, godz. 14.

[b]Slumdog. Milioner z ulicy - Wisława[/b]

Pokaz przedpremierowy największego bohatera tegorocznej gali oscarowej, nagrodzonego ośmioma statuetkami filmu. Historia Jamala, nastolatka ze slumsów, startującego w teleturnieju „Milionerzy“. Gdy chłopak dochodzi do pytania za milion, zostaje aresztowany. Pl. Wilsona 2, tel. 022 839 23 65, godz. 20.

[b]Rozbitkowie - Muranów[/b]

Dokument opowiada historię ocalonych po katastrofie samolotu w Andach w 1972 roku. 45 pasażerów spędziło 72 dni w ekstremalnych warunkach. Przeżyło 16 osób. Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 20.

—ul

[srodtytul]Muzyka[/srodtytul]

[b]Melvin Taylor - Dom kultury WSM[/b]

Na porównania ze Stevem Vaughanem trzeba sobie zapracować. Amerykański wirtuoz gitary Melvin Taylor zasłużył na nie bez wątpienia. Dysponuje doskonałą techniką, przejmującą ekspresją oraz szerokimi inspiracjami – w jego muzyce znajdziemy echa tak muzyki bluesowej, jak i jazzujące wpływy George’a Bensona i Wesa Montgomery’ego. Ul. Słowackiego 19, tel. 022 560 13 13, godz. 19, wstęp wolny.

[b]Setting the woods on fire - Jadłodajnia filozoficzna[/b]

Wysokooktanowe kawałki inspirowane wyciem amerykańskich strunowców, zaprezentuje dziś warszawski – eksperymentalno-hardcoreowy – STWOF. Ul. Dobra 33/35, tel. 0 501 040 855, godz. 20, bilet 7 zł.

—igse

[srodtytul]Teatr[/srodtytul]

[b]GRUBE RYBY - TEATR POLONIA[/b]

Urocze ciastko teatralne. Komedia Michała Bałuckiego, która na scenie Polonii zaleca się zamierzoną staroświeckością. Miłośnicy psychologicznych głębi raczej nie znajdą tu wiele dla siebie, ale tym, którzy cenią dobrą zabawę, można polecić z czystym sumieniem. Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 20.

[b]IFIGENIA - TEATR NARODOWY[/b]

Antyczny mit we współczesnym odczytaniu Antoniny Grzegorzewskiej. Jej bohaterka to nastolatka kłócąca się z matką, buntująca się w rytm piosenek Janis Joplin i za wszelką cenę szukająca akceptacji. Ul. Wierzbowa 3, tel. 022 692 08 07, godz. 19.30.

[b]UDAJĄC OFIARĘ - TEATR WSPÓŁCZESNY[/b]

Bracia Priesniakowie, gwiazdy współczesnej dramaturgii rosyjskiej, bawią się klasyką, wpisując motywy „Hamleta” w opowieść o uciekającym przed dorosłością Wali (Borys Szyc). Warto zobaczyć przede wszystkim monolog Andrzeja Zielińskiego w japońskim barze. Ul. Mokotowska 13, tel. 022 82 559 79, godz. 19.

—ar

[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]

[b]Mariusz Dąbrowski - galeria aspekt[/b]

W mieszczącej się w gmachu Akademii Sztuk Pięknych galerii możemy od dziś oglądać prace Mariusza Dąbrowskiego oraz jego studentów z pracowni Fotografii Kreacyjnej. Wystawa pokazuje, że nie jest już ona zagrożeniem dla sztuki. Stała się raczej jej dziedziną. Ul. Krakowskie Przedmieście 5, wernisaż godz. 14.

[b]Obrazy kontrolne - galeria krytyków pokaz[/b]

Grażyna Bartnik w najnowszym cyklu obrazów i grafik w malarski sposób mówi o miejscu człowieka w świecie medialnym, rozważa jego udział w procesie poznawania rzeczywistości i przeżywania codzienności. Ul. Krakowskie Przedmieście 20/22, tel. 022 828 31 22, wernisaż godz. 19.

—igse

[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]

[b]Królewna ŚnieŻka - Teatr Literacki[/b]

To historia o pięknej i dobrej królewnie, której urody tak bardzo zazdrości zła macocha, że nie cofnie się przed niczym, aby pozbyć się dziewczynki. Ale Śnieżkę kochają wszyscy, w trudnych chwilach może więc liczyć na pomoc ludzi, zwierząt, a nawet... krasnoludków. Piękne kostiumy aktorów, wspaniała muzyka i efekty specjalne stworzą prawdziwie baśniową atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci widzów. Ul. Łowicka 21, tel. 022 664 96 89, godz. 9.30. Od lat 3.

[b]Królowa Śniegu - DoroŻkarnia[/b]

We współczesnej wersji bajki jej bohaterowie posługują się najnowszymi zdobyczami techniki, a kraina Królowej Śniegu znajduje się w świecie wirtualnym. Kaj przepada w nim, ilekroć włącza swój gwiazdkowy prezent – laptopa. Widzowie śledzić będą starania Gerdy, która nie może się pogodzić z oddaleniem przyjaciela i wyrusza w podróż, by go ocalić. Spektakl w wykonaniu Teatru Tańca Flex. Ul. Siekierkowska 28, tel. 022 841 91 22, godz. 19. Od lat 7.

[b]Nauka taŃca na lodzie - Lodowisko ZŁote Tarasy[/b]

W przeddzień warszawskiej premiery widowiska na lodzie „High School Musical: The Ice Tour” wszyscy fani musicalu mają okazję zatańczyć z gwiazdami show. I to na lodzie! Światowej klasy łyżwiarze, wcielający się w przedstawieniu w role bohaterów muzycznej opowieści, poprowadzą na lodowisku Złote Tarasy naukę popularnych układów tanecznych. Zabawie towarzyszyć będą znane i lubiane piosenki z filmu. Ul. Złota 59, godz. 19. Bez ograniczeń.

—tr

[srodtytul]Kulinaria[/srodtytul]

[b]ŚledŹ w trzech odsŁonach [/b]

Tylko dziś w Restauracji Warszawskiej specjalne menu. W nim tradycyjny śledź w oliwie z cebulką i kaparami, śledź w śmietanie z jabłkiem, śledź na czerwonym dywanie po cygańsku. Każda z porcji – 19 zł. Do tego szef kuchni poleca przynajmniej jeden oszroniony kieliszek zmrożonej wódki. Z przekąsek serwowane będą również tatar wołowy z marynatami (32 zł), carpaccio z polędwicy wołowej (31 zł), nóżki z octem czosnkowym (15 zł), a z dań ciepłych pyzy z mięsem i okrasą (19 zł), domowe pierogi z mięsem i okrasą z boczku (19 zł) oraz placki ziemniaczane z wędzonym łososiem i kawiorem (29 zł). Restauracja Warszawska, ul. Chopina 5a, tel. 022 628 81 40.

[b]Stek z dzika w tymianku[/b]

Tu w ostatki góralski ser z Podhala po ceprowemu (13 zł), śledzie wiejskie na dwa sposoby: z olejem i cebulą oraz ze śmietaną, cebulą, jabłkiem i porem (19 zł), łosoś marynowany w ziołach i morskiej soli (22 zł). Nowością w karcie jest dziczyzna: stek z dzika z sosem tymiankowym (51 zł), gulasz z dzika z grzybami (55 zł), stek z jelenia z sosem tymiankowym (54 zł), deska myśliwego – na niej schab z dzika, stek z jagnięciny, kiełbaski z dzika i jelenia, kopytka, marynaty, grzyby (129 zł). Folk Gospoda, ul. Waliców 13, tel. 022 890 16 05.

—mjl