Wywiad PRL zarejestrował Moskala jako kontakt informacyjny (KI) „Edwos” pod numerem rejestracyjnym 18091. Dr Cenckiewicz ujawnił to wczoraj na konferencji naukowej poświęconej postaci Stefana Korbońskiego, działacza emigracyjnego PSL.
W archiwach IPN Cenckiewicz odkrył dwa dokumenty świadczące, że Departament I MSW (czyli wywiad) traktował Moskala jako źródło informacji. Pierwszy datowany na 26 maja 1988 r., to ocena informacji dostarczanych przez „Edwosa” w latach 1986 – 1988: „W omawianym okresie źr. Edwos przekazało do Centrali 10 materiałów, z czego do opracowania informacji wykorzystano 9. 4 z uzyskanych materiałów oceniono jako wartościowe, a 6 miało wartość ograniczoną. Podstawę do sporządzenia informacji dla kierownictwa partyjno-rządowego stanowiły głównie materiały dotyczące sytuacji w strukturach emigracji polskiej w USA”.
Drugi dokument to protokół zniszczenia akt z 1990 r. Wynika z niego, że „Edwos” to Moskal. Na protokole widnieje adnotacja: „sprawa nie przedstawia wartości operacyjnej”, jednak formułkę tę powszechnie stosowano podczas masowego niszczenia akt na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku.
Edward Moskal na czele KPA, największej polonijnej organizacji w Stanach Zjednoczonych, stał od 1988 r. do swojej śmierci w 2005 r. Był weteranem armii amerykańskiej z czasów II wojny światowej. Miał dobrze prosperującą firmę gastronomiczną. Uchodził za zdecydowanego antykomunistę. W latach 90.
XX wieku zorganizował akcję lobbingową na rzecz przyjęcia Polski do NATO. Pod koniec życia związał się ze środowiskami Radia Maryja i sprzeciwiał wejściu Polski do Unii Europejskiej.