- Wielokrotnie w ostatnich tygodniach i miesiącach - kiedy był obarczony dodatkowymi obowiązkami - Bronisław Komorowski dawał wyraźnie znak, że nieobce są mu zasady i idee porozumienia, poszukiwania kompromisu, także zasad oryginalnych na tle dwudziestoletnich doświadczeń wolnej i demokratycznej Polski, takich które przekraczają granice, czasem już tylko wyłącznie symbolicznych, historycznych podziałów - powiedział Cimoszewicz.

- Doceniam to, dostrzegam, dlatego też popieram Komorowskiego i będę na niego głosował - podkreślił były premier.

- Serdecznie dziękuję za poparcie. (...) Dla mnie jest to kolejna zachęta, aby uznać, że podziały natury historycznej - w obliczu nie tylko wspólnych zadań na przyszłość, ale również wspólnych dokonań (...) - te podziały tracą na znaczeniu. Zyskują na znaczeniu wszelkie działania na rzecz porozumienia ponad podziałami - powiedział Komorowski na wspólnej z Cimoszewiczem konferencji prasowej.

Kandydat PO uważa, że jego ostatnie decyzje świadczą, że swoje deklaracje popiera działaniami. Wspominał powołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w której skład wchodzą politycy opozycji, a także zaproponowanie byłego lewicowego premiera - Marka Belki - na szefa NBP.

[ramka] [b]Powiedzieli:[/b]

[srodtytul]Kwaśniewski: decyzja Cimoszewicza przedwczesna[/srodtytul]

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że decyzja Włodzimierza Cimoszewicza jest trochę przedwczesna.

- Włodzimierz Cimoszewicz zawsze zachowywał dużą suwerenność decyzji i niezależność. Ja bym bardziej jej oczekiwał między pierwszą a drugą turą wyborów - powiedział Kwaśniewski.

[srodtytul]Pawlak: PO sięgnęła po kolejnego polityka SLD [/srodtytul]

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

PO przesadza biorąc kolejnego polityka SLD - tak decyzję Włodzimierza Cimoszewicza o udzieleniu poparcia w wyborach prezydenckich kandydatowi PO skomentował kandydat PSL, wicepremier Waldemar Pawlak. - Boimy się czy starczy ludzi w SLD - ironizował.

- Jesteśmy zaniepokojeni, Platforma Obywatelska przesadza biorąc kolejnego polityka (SLD) - powiedział Pawlak.

[srodtytul]Schetyna: poparcie Cimoszewicza dla Komorowskiego - symboliczne[/srodtytul]

Szef klubu PO Grzegorz Schetyna ocenił, że poparcie przez Włodzimierza Cimoszewicza kandydata PO na prezydenta Bronisława Komorowskiego przed pierwszą turą wyborów jest gestem symbolicznym. Dodał, że PO nie planuje koalicji z SLD, bo ma dobrego koalicjanta.

Schetyna powiedział dziennikarzom w Sejmie, że PO jest wdzięczna, że Cimoszewicz - "osoba prominentna", będąca "sumieniem lewicy" - zadeklarował, że odda swój głos w wyborach prezydenckich na marszałka Sejmu. - To ważne, bo symboliczne, gdyż pokazujące, że Komorowski jest kandydatem całej Polski, że będzie dobrym prezydentem, odpowiedzialnym, takim, który będzie reprezentował wszystkich Polaków - przekonywał szef klubu PO.

[srodtytul]Olechowski: to poparcie nie dziwi[/srodtytul]

Kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski powiedział, że nie dziwi go poparcie udzielone przez Włodzimierza Cimoszewicza kandydatowi PO. - Oburzam się jednak, gdy mówi, że wszystko powinno się rozstrzygnąć w pierwszej turze - dodał.

[srodtytul]Tusk: wyborcy lewicy powinni wesprzeć Komorowskiego[/srodtytul]

Jeśli wyborcy lewicy chcą na serio wspomóc tych, którzy mogą zatrzymać recydywę IV RP, to powinni wesprzeć Bronisława Komorowskiego - powiedział premier odnosząc się do poparcia kandydata PO przez Włodzimierza Cimoszewicza.

Cimoszewicz zadeklarował, że w najbliższą niedzielę - w wyborach prezydenckich - odda swój głos na Komorowskiego. Jak tłumaczył, zrobi tak m.in. dlatego, że marszałkowi Sejmu "nieobce są zasady i idee porozumienia, poszukiwania kompromisu".

- Ja bym nie patrzył na to jak na jakieś polityczne gry między partiami politycznymi. Włodzimierz Cimoszewicz od długiego czasu nie ukrywał dystansu do obecnego kierownictwa SLD - powiedział premier na konferencji prasowej.

[i]-ika[/i][/ramka]