Niedzielne trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,1 nawiedziło Karolinę Północną o 8:07 rano w niedzielę, czasu lokalnego. Kilka godzin później mieszkańcy stanu odczuli wstrząsy wtórne.

Jak dotąd nie ma doniesień o poszkodowanych. Uszkodzone zostały jednak niektóre drogi, a także budynki w mieście Sparta.

Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) na swojej stronie internetowej pisze, że w nadchodzącym tygodniu może dojść do kolejnych wstrząsów wtórnych - jest 45 proc. szans na wstrząsy o magnitudzie 3 lub większej. Szansa na to, że dojdzie do wstrząsu tak silnego jak w niedzielę szacowana jest jednak na zaledwie 1 proc.

W hrabstwie Alleghany, na terenie którego znajduje się Sparta - miasto, które najpoważniej odczuło wstrząsy, w niedzielę popołudniu wprowadzono stan wyjątkowy. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 4 km od Sparty. 

Niedzielne trzęsienie ziemi w Karolinie Północnej było najsilniejszym trzęsieniem ziemi w tym stanie od 1916 roku, gdy stan nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5.

Niedzielne trzęsienie ziemi było odczuwalne również w Wirginii, Karolinie Południowej i Tennessee.