Do egzekucji homoseksualistów miało dojść 21 września w środkowej i północnej Syrii - informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Terroryści z IS mieli rozstrzelać siedmiu mężczyzn w Rastanie, mieście w prowincji Hims, a także dwóch mężczyzn i jednego nastolatka w Hreitanie, w prowincji Aleppo. Wszyscy zamordowani zostali wcześniej oskarżeni o homoseksualizm, który jest karany przez IS śmiercią.

Rami Abdel Rahman, przedstawiciel Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że egzekucje zostały przeprowadzone publicznie, choć nie zostały zarejestrowane.

Na obszarach kontrolowanych przez IS śmiercią karany jest homoseksualizm, a także m.in. uprawianie magii i popieranie prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Dotychczas homoseksualiści byli najczęściej zrzucani z dachu lub ścinani przez terrorystów.

Według danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od momentu ustanowienia w czerwcu 2014 roku kalifatu przez terrorystów z Państwa Islamskiego, członkowie tej organizacji wykonali wyroki śmierci na 3 tys. osób, w tym 1,8 tys. cywili.