MH17 wykonywał lot z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Maszyna została zestrzelona nad wschodnią Ukrainą. Do zdarzenia doszło podczas konfliktu ukraińskiej armii z prorosyjskimi separatystami. Na pokładzie samolotu znajdowało się 298 osób, większość stanowili Holendrzy.

Po latach zbierania dowodów, w zeszłym roku międzynarodowy wspólny zespół pod przewodnictwem Holendrów poinformował, że wyrzutnia rakiet, która trafiła w cywilny samolot, pochodziła z rosyjskiej bazy wojskowej.

Holenderski rząd pociągnął do odpowiedzialności Moskwę, a trzech Rosjan i Ukrainiec są sądzeni za morderstwo. Żaden z podejrzanych nie przebywa w areszcie. Jeden z nich, Rosjanin Oleg Pulatow, jest reprezentowany w postępowaniu sądowym, a pozostała trójka jest sądzona zaocznie.

Rosja od początku zaprzeczała swojemu udziałowi. Przedstawiała szereg alternatywnych teorii, które śledczy odrzucali jako niepoparte dowodami.

Sędzia Hendrik Steenhuis powiedział, że obrona nie przedstawiła jasnego alternatywnego scenariusza dochodzenia, podczas gdy informacje o kilku innych możliwych wyjaśnieniach były już częścią akt sprawy.

Steenhuis poinformował, że sąd chciałby przesłuchać Pulatova osobiście i nie będzie mu przedkładał pisemnych pytań, o co prosili jego prawnicy.

Sąd chciałby również przesłuchać innych podejrzanych - Rosjan Siergieja Dubińskiego i Igora Kirkina oraz Ukraińca Leonida Charczenkę - którzy do tej pory nie współpracowali.

Sąd wezwał również do ponownego przesłuchania świadków, którzy zgłosili, że widzieli wyrzutnię rakiet 17 lipca 2014 roku, a także właściciela pola, z którego prawdopodobnie wystrzelono pocisk.

W ubiegłym miesiącu Rosja zrezygnowała z rozmów z Holandią i Australią na temat odpowiedzialności za katastrofę, twierdząc, że państwa te nie są rzeczywiście zainteresowane ustaleniem prawdy.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ