W pierwszym odcinku #RZECZoEkonomii rozmawiano o cenach ropy naftowej i paliw na polskich stacjach benzynowych oraz o podatku handlowym i jego konsekwencjach. A także o tym jak wydarzenia w Polsce wpływają na postrzeganie naszego kraju przez inwestorów zagranicznych.

#RZECZoEkonomii

 

 

Szczęśniak: benzyna nie powinna drożeć

- Ceny na stacjach będą bardziej stabilne. Wzrost cen ropy się wyczerpał - uważa Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku surowcowego. Za baryłkę ropy naftowej trzeba będzie zapłacić 30-40 dolarów.

- Na stacjach ceny nie powinny się mocno zmieniać. OPEC wykończył ropę z amerykańskich łupków - mówi Szczęśniak.

Amerykanie przestali wydobywać ropę ze swoich łupków, ponieważ jej cena sprawiła, że przestała być opłacalna.

Spadek cen ropy nie zrujnował rosyjskiej gospodarki. Niskie ceny ropy naftowej nie uderzyły tak mocno w rosyjskie firmy, jak w światowe. 30-40 dolarów za baryłkę dla Rosji nie jest katastrofą.

Mazurkiewicz: zamieszanie z podatkiem handlowym

Ministerstwo Finansów wciąż pracuje nad nowym podatkiem handlowym. Ministerstwo wycofało się z pierwszego projektu. Problemem jest nie tylko to jak ochronić polskie sieci, ale także jak przekonać Brukselę do nowego podatku.

Handel w weekend też ma być mocniej opodatkowany. A co z zakupami przez internet?

Nowy podatek nie zmieni struktury polskiego handlu - uważa Piotr Mazurkiewicz. Za to zmienią się ceny. - Podatku nie zapłacą sieci handlowe, ale albo klienci, albo dostawcy - dodaje Piotr Mazurkiewicz, podkreślając, że rykoszetem podatek odbije się na małych sklepach, ponieważ dostawcy podniosą ceny dla nich.

Bielecki: zachodni biznes zaniepokojony

- Zachodni biznes martwi się sytuacją polityczną w Polsce - uważa  Jędrzej Bielecki i dodaje, że prezesi banków i firm zachodnich chcieliby spotkania z ministrem Mateuszem Morawieckim, który byłby im w stanie powiedzieć jakie plany ma rząd.

Polska przegrywa konkurencję z Czechami i Słowacją oraz Węgrami o zachodnie inwestycje.

Także spór o Trybunał Konstytucyjny nie poprawia opinii zachodniego biznesu o Polsce, ponieważ sugeruje, że prawo w Polsce ma bardzo wątłe podstawy i łatwo je zmieniać.

Czekamy na Wasze opinie i komentarze.

Zobacz także na nasze pozostałe programy: #RZECZoPrawie oraz #RZECZoPolityce