Proces odbywał się z powództwa KOD. 

W ubiegłym roku pomorski KOD, organizując własne obchody 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, zaprosił do uczestnictwa w uroczystości NSZZ "Solidarność". Uroczystość miała się odbyć na Placu Solidarności przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

W odpowiedzi Związek przyjął stanowisko, w którym uznał zaproszenie  za "bezczelną prowokację".

 

"Będziemy przypominać ofiary tych ludzi, którzy tak chętnie zasilają dzisiaj szeregi KOD . Mamy tu na myśli tak widocznych i aktywnych prominentnych działaczy KOD, jak byli SB-cy, funkcjonariusze WSI, TW i liczni przedstawiciele resortowej PRL-owskiej nomenklatury. Słowem: nie potrafimy sobie wyobrazić wspólnego świętowania z ludźmi, dla których refleksją nie jest słowo przepraszam, a jedynie rozpacz, że nie da się wyżyć za 2 tys. po zmniejszeniu SB-eckiej emerytury" -  przypomina Onet fragment stanowiska NSZZ "Solidarność" z sierpnia ubiegłego roku.

Za te słowa KOD pozwał władze Związku przed sąd.

Ostatecznie Komitet przeniósł miejsce swoich uroczystości rocznicowych w okolice pobliskiej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Stało się tak po decyzji wojewody pomorskiego,który  zgodę na organizowanie "zgromadzeń cyklicznych" w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przyznał Solidarności

Dzisiejszy wyrok oznacza, że "Solidarność" musi przeprosić KOD i wpłacić 10 tys. zł nawiązki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Wyrok nie jest prawomocny.

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry