– Na zamkniętym dla ruchu odcinku Nowego Światu, od ronda de Gaulle’a do ul. Świętokrzyskiej, staną działa z okresu I i II wojny światowej – mówi Witold Fizyta ze Stowarzyszenia Nowy Świat. Na razie ulica udekorowana jest m.in. godłami Polski, a w weekend pojawią się tu m.in. czołg Grizzly, taczanka z CKM (ciężki karabin maszynowy) i pojazd „Kubuś” z powstania warszawskiego. – Największą atrakcją, i to w znaczeniu dosłownym, będzie haubica polowa – zdradza Fizyta. Nic dziwnego – to działo o kalibrze 150 mm waży aż siedem ton!

To niejedyna wystawa podczas świątecznego weekendu. W sobotę o godz. 9 na 35 godzin non stop (do godz. 20 w niedzielę) podwoje otworzy Muzeum Wojska Polskiego. Zwiedzanie będzie bezpłatne – oprócz stałej kolekcji w specjalnym, ogrzewanym namiocie przed gmachem pokazane zostaną eksponaty, które wcześniej nie były udostępnione zwiedzającym, m.in. żołnierskie mapy czy unikatowa broń. – Nie chcemy ich chować na muzealnych półkach, każdego eksponatu będzie można dotknąć – zachęca Magdalena Łań z biura prasowego urzędu miasta, który współorganizuje imprezę.

Nie zabraknie także, jak na wojskowe święto przystało, prawdziwej żołnierskiej grochówki. Najważniejsze wydarzenia zaplanowano na niedzielę – m.in. państwowe uroczystości w południe na placu Piłsudskiego. W tym samym czasie z Nowego Światu, na wysokości ul. Ordynackiej, wystartuje Bieg Niepodległości. Jego 10-kilometrowa trasa poprowadzi do pałacu w Wilanowie. Kto chce wziąć w nim udział, musi sprawdzić w Warszawskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (ul. Rozbrat 26) czy są jeszcze wolne miejsca (liczba uczestników jest ograniczona do 5 tysięcy), wpłacić 20 zł i przyjść w niedzielę na Nowy Świat. Kto zaś woli pozostać obserwatorem, po rozpoczęciu biegu może nie odchodzić z Traktu Królewskiego, bo ok. godz. 13.15 z pl. Piłsudskiego przejdzie wielka defilada wojskowa, w której udział weźmie ponad 350 osób.

Trasa wiedzie Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem do Muzeum Wojska Polskiego. – Na czele pójdą żołnierze z garnizonu warszawskiego, a za nimi miłośnicy militariów z grup rekonstrukcji historycznej – mówi Łań. – W paradzie wezmą udział m.in. formacje odgrywające pluton powstańców wielkopolskich z 1918 roku, piechotę w mundurach z 1919 roku, 1. Armię Wojska Polskiego. Można będzie zobaczyć również kolumnę zabytkowych pojazdów, m.in. samochód zwiadowczy Gaz Czapajew, ciężarówkę Chevrolet Kanada czy replikę samochodu pancernego z 1934 roku. W niedzielę w godz. 10 – 15 wojenne pojazdy można też oglądać Muzeum Przemysłu (dawna fabryka Norblina).