– Pieniądze wydamy nie tylko na fasady, ale i na podwórka – tak skrótowo określił zakres proponowanego programu wiceprezydent Andrzej Jakubiak podczas prezentacji dokumentu. Przypomniał, że rewitalizacja to nie tylko renowacja budynków, ale też tworzenie świetlic środowiskowych czy placów zabaw.
Program zakreśla tzw. obszary zagrożenia, które mają być zlikwidowane w ramach rewitalizacji.
– Nie chodzi tylko o grożące zawaleniem kamienice czy niszczejące bloki, niebezpieczne, zdewastowane, nieoświetlone parki – wyjaśnia wicedyrektor Biura Polityki Lokalowej Marek Goluch. – Odnosimy się także do zagrożeń środowiskowych, związanych na przykład z patologiami czy biedą.
Plany rewitalizacji obejmują prawie 10 proc. powierzchni miasta (na przykład na Pradze-Północ aż 60 proc. dzielnicy, a na Żoliborzu zaledwie 0,4 proc.) i 34 proc. mieszkańców Warszawy.
LPR składa się z mikroprogramów dla 14 dzielnic. 39 projektów przygotowały samorządy, a ponad 50 wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, stowarzyszenia i parafie. Największy zakres prac zaproponowała Praga-Północ. Odnowione zostaną m.in. kamienice przy ul. Ząbkowskiej, powstaną nowe praskie szlaki turystyczne i świetlica dla dzieci. Koszt planowanych prac to 110 mln zł.